Prostat tümörünü görüntülemede ve evrelemede TRUS, body coil ve endorectal coil ile elde edilen sonuçların biopsi veya radikal prostatektomi sonuçları ile karşılaştırılması
Comparison of MR using body as well as endorectal coils and TRUS with biopsy or radical prostatectomy results in the imaging and staging of prostate cancer
  1. Tez No: 48349
  2. Yazar: ERCAN KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNDÜZ ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
79 ÖZET İnsidansı ve mortalitesi gittikçe artan prostat ca'da tanı ve teda viyi belirlemede bazı standartlar geliştirilmiştir. Software ve coil tekniğin- deki gelişmelere bağlı MR'ın prostat ca'yı evrelemedeki doğruluğu artmış olup preoperativ MR ile evrelendirme klinik evrelendirmeye göre belirgin avantaj sağlamıştır. Hernekadar MR inceleme özellikle endorectal coil ya da pelvic phased array coil ile yapılsa bile yüksek sinyal gürültü oranı, düşük FOV ve yüksek imaj kalitesine rağmen mikroskobik düzeyde ekstrakapsüler yayı- lımları, küçük hacimli tümörleri belirleyememekte, hemoraji prostatit ya da fibrozis gibi birtakım sekel lezyonları prostat tümöründen ayırt edeme mektedir. Buna rağmen radikal prostatektomi öncesinde lokal evrelendir- mede klinik ve diğer radyolojik metodlara üstünlüğü nedeniyle mutlak ter cih edilmesi ve uygulanması gerekli daha yüksek doğruluk oranına sahip radyolojik bir modalitedir.
Özet (Çeviri)
80 SUMMARY Some standardizations have been developed in the diagnosis and treatment of prostate cancer which has increasing incidence and mortality. Owing to the. development in software and coil techniques, the accurity of MR in staging prostate cancer has increased and preoperative MR staging has been superior to clinical staging. Although MR examination is performed with an endorectal coil or pelvic phased array coil, high signal to noise ratio, low FOV (field of view) and high image quality it is still sometimes not adequate to differentiate prostate tumor from microscopic extracapsular extension, small tumors, hemorrhage, prostatitis or some chronic lesions such as fibrosis. Despite these inadequaties, because of the superiority to clinical and other radiological methods, MR a highly accurate radiologic modality which should be performed for local staging prior to prostatectomy.