Serviks kanserinde parametrial invazyonun manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
The Evaluation of parametrial invasion in cervix carcinoma with MRI
  1. Tez No: 48350
  2. Yazar: İSMAİL MİHMALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNDÜZ ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
49 ÖZET Serviks kanseri bulunan hastalarda parametrial tutulumun bilinmesi tedavinin cerrahi mi yoksa radyoterapi mi olacağım belirlemektedir. Bu çalışmanın amacı klinik olarak tümörün parametriuma uzanmadığı invaziv serviks kanserli hastalarda parametrial tutulumun bulunup bulunmadığını tespit etmede MR 'm etkinliğini değerlendirmektir. Bu prospektif çalışmada 37 hasta bulunmaktadır. 5 hasta karsinoma in situ olduğundan çalışmaya alınmamıştır. Aynı zamanda, 1 hasta evre 2a olmasına rağmen yaşı nedeniyle, 10 hasta ileri evrede bulunduğundan öpere edilmeyerek radyoterapiye gönderildiği için çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışmaya klinik olarak evre 2a ve altında invaziv serviks kanseri tanısıyla öpere edilen 21 hasta dahil edilmiştir. Parametrial tutulum histopatolojik olarak 2 hastada tespit edilmişken MR incelemesinde 4 hastada bulunmuştur. Histopatolojik olarak saptanan parametrial tutulumlu 2 hasta da MR incelemesiyle doğrulanmıştır. Parametrial tutulum açısından bütün hastaların MR bulguları, histopatolojik bulgularla karşılaştırıldığında, MR 'in doğruluğu %90.4, sensitivitesi %100, spesifisitesi %89 olarak hesaplanmıştır. Bu sonuçlar MR 'm parametrial tutulumu belirlemede güvenilir bir yöntem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY In patients with cervical carcinoma, precise knowledge of parametrial tumor extension affects the therapeutic decision between surgery and radiation therapy. The purpose of this prospective study was to determine the efficacy of MR imaging in detecting the presence or absence of parametrial invasion in patients with invasive cervical cancer thought clinically to be free of parametrial invasion. ; In this prospective study we had 37 patients, but we did not take into our series five patients who were carcinoma in situ. We also excluded another eleven patients who were one patient with stage 2a cervical carcinoma and 10 cases of advanced stage because of taking radiation therapy. The remaining 21 patients who were sent for operation were included in the study. In 21 patients, parametrial invasion was found in two patients histopathologically and was diagnosed in four patients with MR imaging. Parametrial invasion in two patients were diagnosed both histopathologically and with MR imaging. MR findings were compared with histopathologic findings in all cases. For determining parametrial involvement, MR imaging had an accuracy of 90.4%, a sensitivity of 100%, and a specificity of 89%. Our results suggest that MR imaging is a reliable means of assessing parametrial invasion by cervical cancer.