Fen bilimleri öğretmenlerinin bilimsel tartışmaya yönelik görüşleri ve bilimsel tartışma seviyelerinin belirlenmesi
Identification of science teachers' views on scientific argumentation and their scientific argumentation levels
  1. Tez No: 483492
  2. Yazar: ÜNAL CANTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM YILDIZ FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın amacı; Fen Bilimleri öğretmenlerinin bilimsel tartışmanın bileşenlerini (BTB) anlama düzeylerini, bilimsel tartışmanın öğretimine (BTÖ) yönelik öğretim modellerini ve uygulamalarındaki bilimsel tartışmanın (BT) açıklık seviyelerini belirlemektir. Araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada Fen Bilimleri öğretmenlerinin BTB'leri anlama düzeylerinin ve BTÖ'ye yönelik öğretim modellerinin belirlenmesi için tarama yöntemi kullanılmıştır. Tarama çalışması, Aydın il merkezinde görev yapan ve kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle seçilen 25 Fen Bilimleri öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamada durum çalışmasıyla, ilk aşamaya katılan öğretmenler arasından belirlenen ölçütlere uyan beş öğretmen seçilmiş ve bu öğretmenlerin sınıf uygulamaları gözlemlenmiştir. Veri toplama aracı olarak; yarı yapılandırılmış görüşme, gözlem, öğrenci günlüğü, öğretmen günlüğü ve araştırmacı alan defteri kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin BTB'leri anlama düzeylerinin ve BTÖ'ye yönelik öğretim modellerinin BT'ye dayalı nitelikli uygulamalar yapmak için yeterli olmadığı belirlenmiştir. Gözlem verilerinin analizi sonucunda bir öğretmenin BT açıklık seviyesinin ''Rehberli'', iki öğretmenin BT açıklık seviyesinin ''Yapılandırılmış'' ve iki öğretmenin BT açıklık seviyesinin ''Doğrulayıcı'' olduğu belirlenmiştir. BT ortamında öğretmenlerin, öğretmen merkezli öğretim anlayışıyla uygulamalarını sürdürdükleri, öğrencilerin ise bu süreçte pasif roller aldıkları belirlenmiştir. Öğretmenlerin BTÖ'ye yönelik öğretim modelleri ile uygulamalarındaki BT açıklık seviyeleri arasında ilişkiler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the level of science teachers' understanding of the components of scientific argumentation (CSA), the teaching models for the teaching of scientific argumentation (TSA), and the level of openness of the scientific argumentation (SA) in their practice. The research has been conducted in two phases. In the first phase, a screening method was used to determine science teachers' level of understanding of CSA, and the teaching models for TSA. The survey process was carried out through semi-structured interviews with 25 science teachers working in Aydın city center who were selected by convenient sampling method. In the second phase, five teachers from among the teachers participating in the first phase were selected with a case study and their classroom practices were observed. As data collection tools; semi-structured interview, observation, student diary, teacher diary and researcher field book were used. In the analysis of the data, descriptive analysis was performed. According to the findings, it was determined that the teachers' understanding levels of CSA and teaching models for TSA were not enough to carry out quality practices based on SA. As a result of the analysis of the observation data, it was determined that one teacher's level of SA openness was ''Guided'', two teachers' level of SA openness was ''Structured'', and the other two teachers' level of SA openness was ''Confirmatory''. It was found that in a SA environment, the teachers continued their practices with a teacher-centered teaching approach, while the students took passive roles during this process. The relationships between the teachers' level of SA openness towards teaching models for TSA and their practices were determined.