Kablosuz sensör ağlarda enerji etkili hedef takip simülasyonu gerçekleştirme
Realization of energy effectively target tracking simulation in wireless sensor networks
  1. Tez No: 483503
  2. Yazar: SERTAÇ ŞALÇINI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN UMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sensör ağları günümüz teknolojisinin gelişiminde yerini almaya başladığından beri hızla gelişmiş ve yönelimlerini kablolu yerine kablosuz sistemlere çevirmiştir. Ağ içerisindeki sensörler bulundukları ortamdaki nem, basınç, sıcaklık, hava değişimleri, ses, hareket gibi değerleri ölçebilmekte ve elde ettiği bu bilgileri diğer sensörlere ya da baz istasyonuna iletebilmektedir. Sensör ağlarının bu özelliklerinden dolayı askeri alanlarda örneğin hareket izleme, sınır güvenliği ve sivil alanlarda örneğin orman yangınlarının tespiti, çevre kirliliği analizi gibi birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Kablosuz sensör ağlarda, enerji sağlayacak birimlerin fiziksel sınırlamalarının bir sonucu olarak karşılaşılan başlıca sıkıntılardan biri kısıtlı enerjidir. Kendi kendine organize olabilen, hataya toleranslı, optimum şekilde çalışan bir sensör yapısına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışmasında ulaşılmak istenen hedef; kablosuz sensör ağlarda enerji verimliliğini dikkate alarak düğümlerin konumlarını belirlemek için en uygun algoritmaları araştırmak ve simülasyonu gerçekleştirmektir.
Özet (Çeviri)
One of the major problems of wireless sensor networks is limited energy resources of sensors. Sensors in the network can measure values such as humidity, pressure, temperature, air changes, sound, motion in the environment and this information can be transferred to other sensors or base station. For these features of sensor networks, they are used in military fields such as movement monitoring, border security and civilian areas or forest fires detection, environmental pollution analysis, etc. In a wireless sensor network, one of the main difficulties encountered as a result of the physical limitations of energy-supplying units is limited energy. Due to the efact that sensors consume their energy and they are generally placed in remote or inhabited places, it is usually impossible to replace the battaries or recharge them. Thus it is crucial to increase the network lifetime by using the energy efficiently. In this study we researched which algorithms are energy efficiently for wireless sensor networks and what sort of simulations can be made.