Pirol, furan ve tiyofen içeren makrosiklik peptit ligandların sentezi ve antifungal ve antimikrobiyal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of pyrrole, furane and thiophene containing macrocyclic peptide ligands and examination of their antifungal and antimicrobial properties
  1. Tez No: 483509
  2. Yazar: BETÜL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ZAİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, heteroaromatik bileşikler sınıfına giren ve halka yapısı 5 üyeden oluşan pirol, furan ve tiyofen türevlerinden başlanarak 18 tane büyük halkalı (makrosiklik) amitlerin sentezlenmesi amaçlanmıştır. Ancak furan ve tiyofen türevlerinden elde edilen toplam 12 tane makrosiklik amit sentezlenebilmiştir. Pirol türevi üzerinden sentezlenmesi planlanan 6 tane bileşik sentezlenememiştir. Elde edilen bu bileşiklerin NMR, IR ve kütle spektroskopisi ile yapıları doğrulanmıştır. Saf olarak elde edilen bileşikler için antibakteriyal-antifungal aktivite analizi yaptırılarak yorumlanmıştır. Ayrıca elde edilen bazı bileşikler için Na+ ve K+ iyon taşıma özelliklerinin incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to synthesize 18 large ring (macrocyclic) amides starting from pyrrole, furane and thiophene which are the basic 5 membered heteroaromatic compounds. However, a total number of 12 macrocyclic amides derived from furane and thiophene could be synthesized whereas 6 compounds planned to be synthesized from pyrrole could not be obtained. Chemical structures of the compounds were confirmed by NMR, IR, and mass spectroscopy. Analyses of antibacterial-antifungal activities were made for purely isolated compounds and the results were interpreted. Additionally, Na+ and K+ ion transport properties were investigated for some of the products.