Baca gazının ekonomizere giriş ve çıkış tasarımının ısı geri kazanımına etkisinin incelenmesi
The investigation of the effects of the economizer inlet and outlet design on the heat recovery of the flue gas
  1. Tez No: 483512
  2. Yazar: KADİR CAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR OSMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Günümüzde enerjinin öneminin giderek artması sebebi ile ısı kayıplarının minimum düzeylerde olması istenilmektedir. Endüstride ve birçok alanda önemli bir parametre olan ısı değiştiricilerinin verimliliğini arttırmak bu açıdan büyük bir öneme sahiptir. Bu çalışmada iki farklı ekonomizerin özelliklerinin, kullanılan su debisinin ve atık gaz hızının ısı geçişine etkisi incelenmiştir. Isıl hesaplar ile“Solidworks Flow Simulation”programı sonuçları karşılaştırılmıştır. Bu tezde amaç, baca gazının ekonomizere giriş çıkış tasarımında değişiklik yapıp, ısıl etkenliğini arttırmaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is demanded that the heat losses are at minimum levels because of the increase of the energy demand. Increasing the efficiency of the heat exchangers, which are an important parameter of the industry and of many areas, is a great proposition in this respect. In this study, the effects of the characteristics of the two different economisers, the water jet used and the waste gas velocity on the heat transfer were investigated. The results of the“Solidworks Flow Simulation”program were compared with the thermal calculations. The aim in this thesis is to change the flue gas design of the inlet and outlet of the economizer and to increase its thermal efficiency.