Fuel-oil desülfürizasyonu üzerinde bir araştırma
An Investigation on the desulphurization of fuel-oil
- Tez No: 131334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FUEL-OÎL DESÜLFÜRİZASYONU ÜZERİNDE BÎR ARAŞTIRMA Şeyda KABADAYI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Murat EROL Çağımızda bir sanayi yakıtı olarak kullanılan fueloil içerisinde kükürt, vanadyum gibi istenmeyen elementler içerir. FueloUin yanması sonucunda ortaya çıkan SO2, SO3 ve vanadyum pentaoksit gibi bileşenler çevre kirliliğine, toksik etkiye ve korozyona yol açmaktadır. Bunun yanında yanma gazlan içerisindeki SO2 ve SO3 su buharı ile birlikte, sülfürik asit ve sülfüroz asit oluşturmakta, baca gazının çiğlenme noktasını düşürerek ekonomizer ve bacada korozyona, çevrede asit yağmuruna neden olmaktadır. FueloUin yaşamımızda kaçınılma? bir rol oynadığı göz önüne alındığında, fueloil içerisindeki kükürdün giderimi oldukça önem kazanmaktadır. Bu çalışmada istenen amaç, yakıt olarak kullanılan fueloil örneklerindeki kükürt içeriğinin“kimyasal yöntemlerle”giderilmeye çalışılması ve en uygun kükürt giderme yöntemini belirlemektir. Yapılan çalışma sonunda, sıvı yakıttaki kükürdün gideriminde HNO3 ve Fe(N03)3.9H20 gibi kuvvetli yükseltgenler ile yüksek sıcaklık (70 °Q ve seyrettik ortamda (1/10 yakıt/çözücü oram) yapılan çalışmaların etkili olduğu sonucuna varılmıştır. 2003, x + 94 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Fuelofl, kükürt, kükürt giderme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis AN INVESTIGATION ON THE DESULPHURIZATION OF FUEL-OIL Şeyda KABADAYI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor : AssocProfJDr. Murat EROL Fuel-oil, employed as an industrial fuel in our era, contains unwanted elements such as sulphur and vanadium, Componds such as SO2, SO3 and vanadium pentaoxide resulted from the burning of fuel-oil lead to enviromental pollutants, toxic effects and corrosion. Moreover, SO2 and SO3 with vapor within flue gases form sulphuric acid and sulphurose acid which reduce dew point of flue gas economiser and causes corrosion in stack. These gases cause acid rain around. In consideration into the vital role of fueloil in public life, desulphurisation of fuel-oil is highly significant. This study aims to reduce the sulphur content of fueloil samples used as fuel by "chemical methods'' and to determine the most appropriate way of desulphurisation. At the end of the study, sulfur reduction of chemical reactions by nitric acid and ferric nitrate were found to be possible. These are powerful oxidants. Experimental conditions are favorable at higher temperature (70 °C) and lower fuel/solute ratio (1/10). 2003, x + 94 pages KEY WORDS : FuefoiL sulphur, desulphurization