Ara tarım uygulamalarının toprakta C ve N birikimi üzerine etkileri
Effects of agroforestry applications on soil C and N accumulation
- Tez No: 483525
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL F. TÜREMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İklim değişikliği 20. YY'ın başından itibaren dünyada yaşam ve üretim faktörlerini etkileyen en önemli tehlike olarak tanımlanmaktadır. Atmosferde artan sera gazı ve diğer endüstriyel gazlar sorunun başlıca nedeni olarak görülmektedir. Araştırmalar artan karbon emisyonunun etkilerini tersine çevirerek atmosferde yükselen karbondioksit konsantrasyonunu toprağa bitkiler üzerinden bağlamanın yapılacak en doğru yatırım olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda tarımsal üretimin arazide ağaç varlığı ile birlikte yapıldığı dünyanın en eski tarım sistemi olan ara tarım BM'in de desteklediği bir sistem olarak gündeme gelmiştir. Bu araştırma 2014-2015 yıllarında Çukurova Üniversitesi Bahçe Bitkileri uygulama alanında bulunan dut bahçesindeki 4 farklı genotipe ait dut ağacı (Parmak dut, Gerdan dutu, Beyaz dut, Kara dut) ile 2 çilek çeşitleri (Albion ve Benicia) organik tarım yöntemiyle oluşturulan ara tarım sisteminde 1 yıllık üretim dönemi boyunca toprakta C ve N biriktirme potansiyeli ve bunun verim, meyve ve yaprak özelliklerine olan etkisinin belirlenmesi amacıyla kurulmuştur. Araştırma sonunda Dut genotiplerinin C ve N birikimine olan katkısı göz önüne alındığında Kara dut'un N; Parmak dut, Gerdan dutu ve Beyaz dut'un ise C birikimine katkı sağladığı tespit edilmiştir. Bunun yanında toprak fiziksel ve kimyasal özelliklerinde olumlu gelişmeler kaydedilmiştir. Dut meyve kalite ve verim özelliklerinde, yetiştirme döneminde önceki döneme göre pomolojik verilerin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ancak çilekler, verim açısından beklenen üretim potansiyelini göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Climate change, has been described as the most important danger affecting life and production factors since the beginning of the 20. century in the world. Increasing greenhouse and other industrial gases in the atmosphere are seem to be the main cause of this problem. Research has shown that carbon dioxide concentration rising in the atmosphere is the most accurate investment to connect plants to soil by reversing the effects of increased carbon dioxide emissions. In this context, agricultural forestry has become a system supported by the UN, the oldest agriculture system in the world, in which the agricultural production is made with the presence of trees in the land. This research was carried out in 2014-2015 during the one year production period in the agricultural forestry system formed by the organic agriculture method of the mulberry trees (Finger Mulberry, Gerdan Mulberry, White mulberry, Black mulberry) belonging to four different genotypes in the mulberry garden, under the research farm of Çukurova University, Horticulture department, with two strawberry cv. C and N accumulation potential and its effect on furit yield, and leaf characteristics. Considering the contribution of Mulberry genotypes to C and N accumulation at the end of the present study, Black Dut N; It has been determined that it contributes to C accumulation of Finger mulberry, Gerdan mulberry and White Mulberry. In addition, positive developments in soil physical and chemical properties were recorded. Mulberry fruit quality and yield characteristics were found to be higher in the growing period than in the previous cycle. However, the strawberry treatmentes did not show the expected production potential in terms of fruit yield.