Çift modüllü tribotest cihazı tasarımı, üretimi ve testlerinin gerçekleştirilmesi
Design, products and performing the tests of double modules tribotest device
  1. Tez No: 483558
  2. Yazar: TUNCAY BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çift modüllü tribotest cihazının tasarlanması, üretimi ve testlerinin gerçekleşti-rilmesi amaçlanmıştır. Pim disk (pin-on-disk) ve gidip gelme (reciproceter) olarak iki modül şeklinde tasarlanan tribotest cihazları üzerinde, tribolojik koşullar test edilebilmekte ve sonuç-lar ölçülebilmektedir. Tribolojik testlerde karşı sürtünme elemanı çelik rulman bilyesi ve temel sür-tünme elemanı olarak A16013 T6 ısıl işlem görmüş alüminyum alaşımı kullanılarak aşınma testleri gerçekleştirilmiştir. Sürtünme katsayısı malzeme çifti özelliği olduğu için çelik bilye- alüminyum alaşımı sürtünme çiftinde yükleme, sürtünme hızı gibi parametreler değişse bile belirli bir süreden sonra çiftin sürtünme katsayısının eşit olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
İt is aimed to design, production and performing the tests of double modular tribotest device. Tribological conditions can be tested and the results can be measured on tribotest devices, which are designed in two modules as pin-on-disc and come and reciprocator. İn tribological tests, abrasion tests were carried out using the anti-friction steel ball bearing and the A16013 T6 heat treated aluminum alloy as the basic friction element.