Çelik yapılarda kaynak uygulamaları
Execution of welding on steel structure
- Tez No: 483557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada sanayileşme ve mühendislik alanlarındaki gelişmelerle birlikte farklı tip çelik malzeme kullanılarak tasarlanmış binalardaki kaynaklı bağlantı noktalarının, farklı haddelenme koşullarının, mekanik özelliklere etkisi araştırılmıştır. Çelik binalarda kullanılan S355 MC, S235 JR, S275 JR ve S275 J2+N yapı çelikleri MAG kaynağıyla birleştirilmiş ve bu malzemelerden standartlara uygun numuneler çıkartılmıştır. Mekanik dayanım tespitinde çentik darbe deneyi ve sertlik deneyleri uygulanmış; Ayrıca kaynak bölgesinin makro ve mikroyapı incelemeleri yapılmıştır. Deneysel çalışmalar sonucunda elde edilen bulgular tezde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, together with the improvements in industrializiation and engineering fields, the effects of different welding conditions on the mechanical properties of the welded joints in the structures which were designed using different types of steel materials have been investigated. The S355MC, S235JR, S275JR and S275J2+N structural steels used in the steel structures were combined with MAG welding and samples were taken from these materials in accordance with the standards. In determining mechanical strength, Notch Impact Test and Hardness Tests were applied; Besides Macro and Micro structure studies of the weld zone were inspected.