MPI ile paralel programlama
Parallel programming with MPI
  1. Tez No: 483580
  2. Yazar: TAHSİN GÖKALP ŞAAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET FARUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Paralel programlama bir işi yapabilecek birden çok birimin aynı zamanda bir problem üzerinde çalışabilecek şekilde programlanması işlemidir. Paralel programlama genellikle bir bilgisayarın çözmekte zorlanacağı işlemleri birden çok bilgisayara veya işlemciye paylaştırarak çözmeyi sağlar. Bundan dolayı finans modellemeleri, matematik, meteoroloji,... gibi geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu kullanım alanlarında paralel programlama teorik olarak işlemleri hızlandırdığı için zamandan tasarruf sağlar ve zor problemlerin çözümünü mümkün hale getirir. MPI ise paralel programlarla alakalı bir bilgisayar iletişim protokolüdür. Bu tez paralel programlama hakkında temel kavramlar, literatür taraması, MPI kütüphaneleri ve bu kütüphaneler yardımıyla örnek uygulamalar oluşturulmasını içermektedir. Ayrıca bir cluster oluşturularak yazılan örnek uygulamaların bu cluster üzerinden çalıştırılması anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Parallel programming is the process of programming multiple processors to work on a mutual problem. Parallel programming assists us by solving a problem with multiple computers and processors when a single computer can't handle. Therefore parallel programming used at a wide range such as finance modelling, mathematics, meteorology,… Parallel programming speeds up the process theoretically therefore saves time and solves difficult problems in these areas. MPI is a communication protocol related to parallel programs. This thesis includes; basic concepts of parallel programming, literature review, MPI libraries and writing sample applications with these libraries. Lastly, it's explained how these sample applications works on the created cluster.