Paralel genetik algoritmada ada modeli ile nesil sayısının azaltılması
Paralel programming and decreasing the generation number using the island model in paraller genetic algorithm
- Tez No: 165851
- Danışmanlar: DOÇ. SELMA YÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
PARALEL PROGRAMLAMA VE PARALEL GENETİK ALGORİTMADA ADA MODELİ İLE NESİL SAYISININ AZALTILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Nurullah Serdar FİRENGİZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2005 ÖZET Büyük işlem gücü gerektiren problemlerin bilgisayar aracılığıyla çözümünde seri programlamanın yetersiz kalabildiği bilinmektedir. Bu çalışmada, Paralel Programlamanın ne olduğu, mesaj iletim olgusu ve bunları gerçekleştirmekte kullanılan kütüphanelerden özellikle MPI (Mesaj İletim Arayüzü - Message Passing Interface) anlatılarak, seri bir Genetik Algoritma kodu paralelleştirilmiş ve ada modeli elde edilmiştir: En uygun çözüme ulaşmakta alt popülasyon sayısının artırılmasının etkisi incelenmiştir. Deneyde, süreçler üzerinde çalışan alt popülasyonların sayılarının artırılmasıyla çözüme seri koda nazaran daha küçük bir nesil sayısında yaklaşılabildiği görülmüştür. Böylece genetik algoritmanın, tarama alanını genişletmek ve seri genetik programa göre en uygun çözüme daha küçük bir nesil sayısında ulaşabilmek için daha çok sayıda ait popülasyona yani daha çok sürece ihtiyaç duyulacağı ortaya çıkmıştır. Bilim Kodu : 908 Anahtar Kelimeler : Paralel Programlama, Mesaj İletimi, MPI, Paralel Genetik Algoritma, Ada Modeli, Nesil Sayısı Sayfa Adedi : 114 Tez Yöneticisi : Doç. Selma YÜNCÜ
Özet (Çeviri)
İİ PARALLEL PROGRAMMING AND DECREASING THE GENERATION NUMBER USING THE ISLAND MODEL IN PARALLEL GENETIC ALGORITHM (M.Sc. Thesis) Nurullah Serdar FİRENGİZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCB2NCE AND TECHNOLOGY January 2005 ABSTRACT Sequential programming may be insufficient for solving problems which re quire enormous computing via computers. In this study, parallel programming, message passing, and the implementation these using libraries, especially for Message Passing Interface (MPI) is described, and serial code of a serial genetic algorithm is parallelized and Island Model has been obtained. The effect of increasing the number of subpopulations to reach the optimal solution has been examined. While increasing the number of subpopulations working in the processes, the experiment have revealed that the solution of the parallel program can approach to the optimal solution within less generation number, with respect to the serial program. As a result, to enlarge the domain to be examined for reaching the optimal solution and to go there within a smaller gen eration number with respect to the same work performed by serial genetic program, more processes may be needed. Science Code: 908 Keywords : Parallel Programming, Message Passing, MPI, Parallel Genetic Algorithm, Island Model, Generation Number Page Number: 114 Adviser : Assoc. Prof. Selma YÜNCÜ