Erzurum/Tortum tarım arazilerinin verimlilik durumu
Fertility status of land in Erzurum province, Tortum distric
- Tez No: 483596
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırma, Erzurum'un Tortum ilçesindeki tarım arazilerinin verimlilik durumunun (besin sağlama kapasitesi) salt toprak analiz parametreleriyle belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla, yöreyi temsil edecek şekilde toplam 55 ayrı yerden bitki çeşidine bağlı olarak 0-30 veya 0-60 cm toprak derinliklerinden örnekler alınmış ve bu örneklerde; tekstür (bünye), kireç (CaCO3), toprak reaksiyonu (pH), tuz içeriği, organik madde, KDK ve bitkiye yarayışlı makro–mikro besin elementlerinin fiziksel-kimyasal analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak elde edilen bulgular göstermiştir ki; Erzurum ili Tortum ilçesi tarım topraklarının tekstürel dağılımları; %33 kumlu tın, %25 killi tın, %22 kumlu killi tın, %7 tınlı kum, %7 tın, %4 kil, %2 siltli tın bünyeye sahiptir. Toprak örneklerinin pH'ları nötr ve hafif alkalin reaksiyonlu, toprakların organik madde içerikleri yüksek ve çok hafif tuzlu sınıfında yer almaktadırlar. Toprakların %47'sinin azot, %14'ünün potasyum, %19'unun kalsiyum, %22'sinin magnezyum, %47'sinin demir, %14'ünün çinko ve tamamının bitkiye yarayışlı manganez bakımından yetersiz olduğuna dikkat çekilmiştir. Söz konusu toprakların bitkiye yarayışlı P ve Cu bakımından yeterli olduğu sonucuna varılmıştır. Topraklarda kireç ile pH, tuz, KDK, bitkiye yarayışlı K ve Zn; Organik madde ile P, tuz, KDK ve pH; pH ile Zn, KDK ve bitkiye yarayışlı P; KDK ile kil, kum, tuz ve bitkiye yarayışlı P; kil ile bitkiye yarayışlı K, kum ve silt; kum ile silt ve bitkiye yarayışlı Cu; çinko ile organik madde, N, Ca, Na, Fe, Cu, Mn; demir ile organik madde, N, Ca, Na, Cu, Zn, Mn; magnezyum ile pH, K, Ca; mangan ile organik madde, N, Ca, Na, Fe, Cu, Zn arasında önemli ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to the fertility status (nutrient supply capacity) of agricultural soils depending on the level soil fertility parameters of selected in the Tortum district of Erzurum. For this purpose, soil samples at a 0-30 or 0-60 cm were collected from 55 different points of the research area . Fifty five soil properties (Macro nutrients; total nitrogen, available N,P, K,Ca,Mg,Na micro nutrients; available Fe, Cu,Zn, Mn ) and other soil properties (texture class, organic matter, pH,electrical conductivity, CaCO3 content) were evaulated. The findings obtained as a result showed that; Textural distributions of agricultural lands of Erzurum ili Tortum county; 33% sandy loam, 25% clay loam, 22% sandy clay loam, 7% loam sand, 7% loam, 4% clay and 2% silt loam. The pH of the soil samples is neutral and mildly alkaline, the soil organic matter content is high and very slightly salty. It has been determined that 47% of the soils are nitrogen, 14% is potassium, 19% is calcium, 22% is magnesium, 47% is iron, 14% is zinc and the whole plant is manganese. The result was is sufficient for the available P and Cu. pH, salt, CEC, K and available Zn in the soil with lime; P, salt, KDK and pH with organic matter; pH, Zn, KDK and plant availability P; With KDK, clay, sand, salt and plant are available P; K, sand and silt with clay and plant availability; Silt with sand and usable Cu in the plant; Organic matter with zinc, N, Ca, Na, Fe, Cu, Mn; Iron and organic matter, N, Ca, Na, Cu, Zn, Mn; pH with magnesium, K, Ca; Significant relationships between manganese and organic matter, N, Ca, Na, Fe, Cu, Zn have been determined.