Sitagliptin'in sharpless epoksidasyon yöntemi ile sentezi
Synthesis of sitagliptin by sharples epoxidation method
- Tez No: 483601
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sitagliptin dipeptidil peptidaz inhibitörüdür ve Tip 2 diyabet hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Sitagliptin molekülü amino asit ve triazol olmak üzere iki birimden oluşmaktadır. Molekülün ana iskelet yapısı β-amino asit birimidir. Bu nedenle, Sitagliptin'in sentezinde β-amino asit biriminin sentezi önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, β-amino asit biriminin öncüsü (S)-3-(2,4,5-triflorofenil)propan-1,2-diol ve (S)-3-hidroksi-4-(2,4,5-triflorofenil)bütanoik asit sentezlendi. Bu amaçla, 2,4,5-triflorobenzaldehit bileşiğinden çıkılarak (E)-3-(2,4,5-triflorofenil)prop-2-en-1-ol bileşiği elde edildi. Bu bileşiğin Sharpless asimetrik epoksidasyon reaksiyonundan ((2R,3R)-3-(2,4,5-triflorofenil)oksiran-2-il)metanol % 95 er değeri ile sentezlendi. ((2R,3R)-3-(2,4,5-triflorofenil)oksiran-2-il)metanol'ün hidrojenlenmesi ile önemli asit öncü bileşiği (S)-3-(2,4,5-triflorofenil)propan-1,2-diol % 47 toplam verim ile dört kademede elde edildi. İkinci aşamada, (S)-3-(2,4,5-triflorofenil)propan-1,2-diol bileşiğinden metil(S)-3-hidroksi-4-(2,4,5-triflorofenil)bütanoat dört kademelik reaksiyon sonucu sentezlendi. Böylece, kiral katalizör kullanılarak (S)-3-hidroksi-4-(2,4,5-triflorofenil)bütanoat toplam % 24 verim ile yedi kademede % 95 er değeri ile elde edildi.
Özet (Çeviri)
Sitagliptin is a dipeptidyl peptidase inhibitor and is used in the treatment of Type 2 diabetes. Sitagliptin consists of two units, amino acid and triazole. The main skeletal structure of the molecule is the β-amino acid unit. The synthesis of the β-amino acid unit plays an important role in the synthesis of Sitagliptin. In this study, (S)-3-(2,4,5-trifluorophenyl) propane-1,2-diol and (S)-3-hydroxy-4-(2,4,5-trifluorophenyl)butanoic acid, the precursor of β-amino acid unit were synthesized. For this purpose, ((2R,3R)-3-(2,4,5-trifluorophenyl)oxiran-2-yl)methanol was obtained from 2,4,5-trifluorobenzaldehyde. Sharpless asymmetric epoxidation reaction of this compound gave to ((2R,3R)-3-(2,4,5-trifluorophenyl)oxiran-2-yl) methanol with % 95 enantiomeric ratio. (S)-3- (2,4,5-trifluorophenyl) propane-1,2-diol which is an important the precursor of acid was obtained from hydrogenation reaction of ((2R,3R)-3-(2,4,5-trifluorophenyl)oxiran-2-yl) methanol in 47% overall yield and in four steps. In the second stage, methyl (S)-3-hydroxy-4-(2,4,5-trifluorophenyl)butanoate was synthesized from the (S)-3-(2,4,5-trifluorophenyl)propane-1,2-diol in four steps. Thus, using the chiral catalyst, (S)-3-hydroxy-4-(2,4,5-trifluorophenyl)butanoate was obtained with 24 % overall yield in seven steps. The target compound (S)-3-hydroxy-4-(2,4,5-trifluorophenyl)butanoate obtained with % 95 enantiomeric ratio.