Bazı flavonların antioksidan kapasitelerinin belirlenmesi ve insan karbonik anhidraz I veIIı izoenzimleri ile asetilkolinesteraz, bütirilkolinesteraz ve laktoperoksidaz enzimleri üzerine inhibisyon etkilerinin incelenmesi
Determination of antioxidant capacities of some flavones and investigation of their inhibition effects on human carbonic anhydrase I and II isoenzymes, acetylcholinesterase, butyrylecholinesterase and lactoperoxidase enzymes
  1. Tez No: 483602
  2. Yazar: PINAR KALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ GÜLÇİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Tez çalışması kapsamında 7-hidroksiflavon, 5-hidroksiflavon, 6-hidroksiflavon, 4'-5-dihidroksiflavon, 5,7-dihidroksiflavon, 3',4'-dihidroksiflavonun insan eritrosit karbonik anhidraz I ve II izoenzimleri (hCA I ve II), asetilkolinesteraz, bütirilkolinesteraz ve laktoperoksidaz enzimleri üzerine kinetik çalışmalar yapıldı. Bu amaçla her bir enzim üzerine flavonların inhibisyon etkileri literatürdeki yöntemler kullanılarak araştırıldı. Her bir madde ve her bir enzim için IC50 ve Ki değerleri ayrı ayrı hesaplandı. Çalışmamızın ikinci basamağında ise bu flavonların antioksidan ve antiradikal aktivitelerini belirlemek amacıyla Fe3+ (ferrik iyonu)-Fe2+ (ferröz iyonu) indirgeyebilme aktivitesi, FRAP yöntemine göre indirgeme aktivitesi, kuprak metodu yöntemine göre kuprik iyonları (Cu2+) indirgeme aktivitesi, 1,1-difenil-2-pikril-hidrazil (DPPH·) serbest radikal giderme yöntemi, DMPD∙+ radikal giderme yöntemi, ABTS∙+ radikal giderme ve süperoksit anyon radikali (O2·-) giderme yöntemleri, ferrozin reaktifi kullanarak ferröz iyonları (Fe2+) şelatlama aktiviteleri ve ferrik tiyosiyanat metoduna göre total antioksidan tayin yöntemlerii kullanılmıştır. Tez çalışmaları esnasında BHA, BHT, α-Tokoferol ve Troloks maddeleri standart olarak kullanıldı ve ilgili kıyaslamalar yapıldı. Sonuç olarak flavonların troloksa eşdeğer karakter gösterdiği gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis study, kinetic studies of 7-hydroxyflavone, 5-hydroxyflavone, 6-hydroxyflavone, 4'-5-dihydroxyflavone, 5,7-dihydroxyflavone on the human erythrocyte I and II isoenzymes (hCA I ve II), acetylcholinesterase, butyrylcholinesterase and lactoperoxidase enzymes were performed. For this purpose, inhibition effects of flavones on each enzyme were investigated by using the methods given in literature. IC50 and Ki values for each flavone against enzymes were calculated separately. In the second step of our study, in order to determine the antiradical and antioxidant activities of these flavones, Fe3+ (ferric ion) -Fe2+(ferrous ion) reducing activity, FRAP reducing activity, cupric ions (Cu2+) reducing activity, DPPH free radical scavenging method, ABTS radical scavenging method, DMPD∙+ radical scavenging and superoxide anion radical (O2·-) scavenging methods, ferrous ion (Fe2+) chelating activities using ferrozin reagents method are used.and in the last step, total antioxidant determination method was used according to ferric thiocyanate method. BHA, α-Tocopherol, Trolox, BHT were used as standard antioxidants during the studies and related comparisons were made. As a conclussion, it was observed that the flavones had similar activities to the Trolox.