Sitagliptin'in yapısını oluşturan (R)-3-amino-4-(2,4,5 triflorofenil)bütanoik asit'in yeni bir yöntemle asimetrik sentezi
The asymmetric synthesis of (R)-3-amino-4-(2,4,5-trifluorophenyl)butanoic acid with a novel method that building block of sitagliptin
  1. Tez No: 483661
  2. Yazar: AYTEKİN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sitagliptin, dipeptidilpeptidaz-4 (DPP-IV) inhibitörüdür ve kiral bir β-amino asit ve triazolopirazin biriminden oluşmaktadır. Bu çalışmada, sitagliptin bileşiğinin ana yapısını oluşturan (R)-3-amino-4-(2,4,5-triflorofenil)bütanoik asit'in asimetrik sentezi için yeni bir metot geliştirildi. Sentez için kiral başlangıç bileşiği kullanıldı ve böylece kiral merkez başlangıç aşamasında moleküle yerleştirildi. Uygulanan yöntemle, (S)-serin molekülünden çıkılarak sitagliptin bileşiğinin yapısını oluşturan β-amino asit birimi on kademelik toplam sentez ve %30 luk toplam verimle sentezlendi. Bu toplam sentezin anahtar kademesini tert-butil (R)-2-(((tert-butildifenilsilil)oksi)metil)aziridin-1-karboksilat bileşiğinin 2,4,5-triflorofenil magnezyum bromür ile (R)-2-amino-3-(2,4,5-triflorofenil)propan-1-ol'ün sentezi için verdiği halka açılma reaksiyonu oluşturmaktadır. Bu nedenle, bu kademenin optimum koşulları belirlendi. Halka açılma reaksiyonundan amino alkol yüksek verimle (%93) elde edildi. Daha sonra, amino alkol bileşiğine uygulanan kimyasal transformasyonlar ile hedeflenen β-amino asit bileşiğinin sentezi gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Sitagliptin is dipeptidylpeptidase-4 (DPP-IV) inhibitor and consists of a chiral β-amino acid and triazolopyrazine unit. In this work, a new method for the asymmetric synthesis of the (R)-3-amino-4-(2,4,5-trifluorophenyl)butanoic acid which constitutes the main structure of the Sitagliptin compound was developed. In the synthesis, the chiral starting compound was used thereby placed the chiral center within the molecule during the starting phase. Starting from (S)-serine, -amino acid building block of sitagliptin was synthesized in ten steps and with an overall yield of 30%. The crucial step of the total synthesis was the ring-opening of (R)-aziridine-2-ylmethanol with 2,4,5-trifluorophenyl magnesium bromide to give (R)-2-amino-3-(2,4,5-trifluorophenyl)propan-1-ol. For this reason, the optimum conditions for this stage have been determined. From the ring opening reaction, the amino alcohol was obtained in high yield (93%). Subsequently, the synthesis of the targeted β-amino acid compound was carried out by chemical transformations applied to the amino alcohol compound.