Combinatorial libraries of stilbene fused chalcone and flavanone derivatives: Synthesis and anti-proliferative properties
Stilben kaynaştırılmış çalkon ve flavanon türevlerinin tümleşik kütüphaneleri: Sentez ve anti-proliferatif özellikler
- Tez No: 251082
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Flavonoidler ve stilbenler potansiyel ilaç olma özelliklerinden dolayı büyük ilgi çekmişlerdir. Günümüze kadar doğal kaynaklardan izole edilmiş beş binden fazla flavonoid tanımlanmıştır. Flavonoidler genellikle antioksidan özellikleriyle bilinmektedirler. Bunun yanında antibakteriyel, antiviral, mantarları yok eden, topoizomeraz I ve telomeraz inhibitörleri olarak ve kanser çevresindeki yeni damar oluşumlarının engellenmesi gibi çeşitli biyolojik aktiviteler gösterebilmektedirler. Stilbenler de doğadan izole edilen ve antikanser, kan şekerini düşürücü, iltihap giderici ve kalp ve damar hastalıklarına karşı aktiviteleri olan diğer bir grup bileşiklerdir.Bu çalışmada stilben kaynaştırılmış çalkon ve stilben kaynaştırılmış flavanon sistemlerinin sentezleri amaçlanıştır. Bu sayede en az iki farklı biyolojik aktiviteye sahip ya da tek bir biyolojik aktiviteyi büyük bir potansiyel ile gösterebilen maddelerin üretilmesi beklenmektedir.Bu amaçla, bir seri çalkon, flavanon, stilben ve stilben kaynaştırılmış çalkon ve flavanonların sentezi tamamlandı. Bu maddeler arasından, stilben kaynaştırılmış çalkonlar ile stilben kaynaştırılmış flavanonlar iki farklı yöntemle sentezlendi. Dört farklı asetofenon ve dört farklı stirenden başlanarak, stilben kaynaştırılmış çalkonlar ve stilben kaynaştırılmış flavanonlardan oluşan iki küçük kombinatoryal kütüphane oluşturuldu. Bu kütüphanelerden seçilen bazı örnek bileşiklerin meme kanseri hücre hattı (MCF-7) ve prostat kanseri hücre hattına (PC3) karşı antitümör aktiviteleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Flavonoids and stilbenes have attracted great attention as potential pharmaceuticals. Up to date more than 5000 natural flavonoid derivatives have been isolated from natural resources. Flavonoids are most commonly known for their anti-oxidant activity. Additionally they might show various biological activities such as antibacterial, antiviral, anti-fungal, topoisomerase I and telomerase inhibitors, antiangiogenesis etc. Stilbenes are another class of compounds, which are also isolated from natural sources having anti-cancer, anti-inflammatory, blood sugar lowering and beneficial cardiovascular activities.In this study, synthesis of stilbene fused chalcone and stilbene fused flavanone systems were aimed. By means of that, it might be possible to produce a compound which can be used for at least two different biological activity or they might show a single activity with a great enhancement.For this purpose, a series of chalcone, flavanone, stilbene, stilbene fused chalcone, and stilbene fused flavanone derivatives were synthesized. Synthesis of stilbene fused chalcones and stilbene fused flavanones were accomplished by two different pathways. Two small combinatorial libraries of stilbene fused chalcones and stilbene fused flavanones have been built starting from four different acetophenones and four different styrenes. Preliminary anti-tumor activities of selected examples against human mammary adenocarcinoma cells (MCF-7) and human prostate cancer cell lines (PC3) were also evaluated.