Gökkuşağı alabalığı solungaç ve karaciğer dokularındaki 8-hidroksi-2-deoksiguanozin (8-OHdG) ve antioksidan parametreleri üzerine imidacloprid'in etkileri
The effects of imidacloprid on 8-hydroxy-2-deoxyguanosine (8-OHdG) and antioxidant parameters in gill and liver tissues in rainbow trout
  1. Tez No: 483616
  2. Yazar: GÜRDAL AÇIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yapılan bu araştırmada; son yıllarda kullanımı oldukça artan ve daha çok hedef olmayan canlılar üzerinde ki etkisi sebebiyle de tartışma konusu olan imidaclopridin, gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) üzerindeki biyokimyasal etkileri çalışıldı. Çalışmada; neonikotinoid türü olan imidaclopridin üç farklı konsantrasyonu (5 mg/L, 10 mg/L ve 20 mg/L) 21 gün süreyle kronik olarak gökkuşağı alabalıklarına uygulandı. İmidaclopride maruz kalan balıklardan uygulama süresi sonunda karaciğer ve solungaç doku örneklemeleri yapıldı. Alınan örneklerde antioksidan enzimler, malondialdehit (MDA) ve 8-hidroksi-2-deoksiguanozin (8-OHdG) çalışıldı. Antioksidan enzimlerde süperoksit dismutaz, katalaz ve glutatyon peroksidaz (SOD, CAT, GPx) düzeyleri spektrofotometrik yöntemlerle belirlendi. Farklı dozlarda uygulanan deneme gruplarında konsantrasyon artıkça antioksidan enzim düzeylerinin de artığı gözlemlendi. 5 mg/L deneme grubu kontrol grubuna göre CAT değerleri ile karaciğer GPx ve SOD düzeylerinde artışlar tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this research, the biochemical effects of imidacloprid, which has been increasingly used in the recent years and is a topic of discussions mostly due to its effect on non-target organism, on rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) were studied. Three different concentrations (5 mg/L, 10 mg/ L and 20 mg/L) of the imidacloprid, which is a neonicotinoid, were routinely exposed to rainbow trout for 21 days. Liver and gill tissue samples were taken from fish exposed to imidacloprid at the end of the application period. Antioxidant enzymes, malondialdehyde (MDA) and 8-hydroxy-2-deoxyguanosine (8-OHDG) were studied in the samples taken. The levels of superoxide dismutase, catalase and glutathione peroxidase (SOD, CAT, GPx) were determined in antioxidant enzymes by spectrophotometric methods. In the experimental groups in which different doses were applied, it was observed that the antioxidant enzyme levels increased as the concentration increased. In 5 mg/L experimental group, it was determined that CAT values and liver GPx and SOD levels increased compared to those in the control group.