Pestisite maruz bırakılmış gökkuşağı alabalık dokularında propolisin etkilerinin incelenmesi
The investigation of the effects of propolis on rainbow trout tissues exposed to pesticide
  1. Tez No: 245133
  2. Yazar: MEHMET FUAT GÜLHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZELİHA SELAMOĞLU TALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, propolisin koruyucu rolünü belirlemek için, gökkuşağı alabalıklarına (Oncorhynchus mykiss) farklı dozlarda sipermetrin uygulanarak onların kan, kas, solungaç ve karaciğer dokularındaki bazı biyokimyasal, hematolojik incelemeler ve histolojik analizler yapılmıştır.Gruplar; kontrol, grubu farklı dozlarda sipermetrin (0.0041, 0.0082 ve 0.0123 ppm) toksisitesine maruz bırakma; farklı dozlarda propolis uygulama (10, 20 ve 30 ppm) ve sipermetrin (0.0041, 0.0082 ve 0.0123 ppm)+propolis (10 ppm) grupları şeklinde oluşturulmuştur. Yapılan literatür araştırmalarına göre, alabalıklarla ilgili propolis doz çalışması yapılmadığından, propolisin en uygun dozunu tespit etmek için 10, 20 ve 30 ppm olmak üzere üç farklı doz uygulandı. Yapılan propolis doz çalışmaları sonucunda; propolisin 96 saat süreyle alabalıklara uygulanan etkin dozu 10 ppm olarak belirlendi. Sipermetrin grupları, 0.0041, 0.0082 ve 0.0123 ppm şeklinde 3 farklı doz olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, to find out the protective role of propolis, it has been treating cypermethrin on to rainbow trouts, some kind of biochemical, hematological studies and histological analyses in the tissues of blood, muscle, gill and liver have been carried out.Groups: control group has been compose of exposing cypermethrin in the different doses propolis (10, 20 ve 30 ppm), treating the different doses (0.0041, 0.0082 ve 0.0123 ppm) and cypermethrin. According to literature, it has been treated the different doses to the most suitable dose for propolis because of the fact that it has not been done three different dose (10, 20 and 30 ppm) have been applied in order to determine the most appropriate dose study about propolis. As a result of the studies doing as 10 ppm was determinde as the most efficient dose, it was determined in 96 hours for rainbow trouts the most efficient dose of propolis. The groups of cypermethrin were adjusted 0.0041, 0.0082 and 0.0123 ppm as three different doses.