Doğrusal karışık modelde kovaryans yapısı seçimi
Covariance structure selection in general linear mixed model
  1. Tez No: 483627
  2. Yazar: ELİF OKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CEVDET BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Ziraat, İstatistik, Biostatistics, Agriculture, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyometri ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Doğrusal Karışık Model (LMM) son zamanlarda bilgisayar olanaklarının elverişliliğiyle birlikte pek çok veri tipi için kullanılabilen bir istatistik analiz yöntemi haline gelmiştir. Özellikle öbeklenmiş veri, boylamsal veri ve eksik gözlemli veri analizleri için avantajlı bir konuma sahiptir. Bu çalışmada, spesifik bir boylamsal veri kümesi kullanılmak suretiyle, Doğrusal Karışık Model'in farklı kovaryans matrisi yapıları ve farklı kestirim yöntemlerine göre veriye uyumu karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bileşik Simetri (CS), Birinci Dereceden Otoregresif (AR1), Yapılanmamış (UN) ve Toeplitz (TOEP) kovaryans yapıları varsayılamak suretiyle Maksimum Olabilirlik (ML) ve Kısıtlanmış Maksimum Olabilirlik (REML) kestirim yöntemleri ile Karışık Model veriye uydurulmuş ve modelin uyumu Akaike enformasyon kriteri (AIC) ve Bayesian enformasyon kriterine (BIC) göre değerlendirilmiştir. Netice olarak, Doğrusal Karışık Model'in veriye en iyi uyumu ML kestirim yöntemi ve Yapılanmamış (UN) kovaryans matrisi yapısı kombinasyonunda gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The Linear Mixed Model have lately become a statistical analysis method that can be used for many types of data thanks to the development on computing techniques. Especially, it has some advantages for analyzing the clustered data, the longitudinal data, and the data with missing observations. In this study, the fit of the Linear Mixed Model to a specific longitudinal data set were comparatively examined by using different covariance structures and different estimation methods. The different covariance structure models in this study were Compound Symmetry (CS), First Order Autoregresive (AR1), Unstructured (UN), and Toeplitz (TOEP) while the Maximum Likelihood (ML) and Restricted Maximum Likelihood (REML) were the different estimation methods. The fit of model was evaluated with regard to Akaike information criterion (AIC) and Bayesian information criterion (BIC). In conclusion, the best fit of Linear Mixed Model to the data set at hand was provided by the combination of Unsutructured covariance structure (UN) and ML estimation method.