Öğrenci başarısının belirlenmesinde normal dağılım eğrisine göre bağıl değerlendirme
Relative grading on the normal curve
- Tez No: 483628
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CEVDET BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyometri ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Normal olasılık fonksiyonu, olasılık fonksiyonları arasında kullanım alanı en geniş olanıdır. Hipotez testleri ve güven aralıklarının belirlenmesi problemlerinin çözümüne olanak sağlamasının yanı sıra fen bilimlerinde ve sosyal bilimlerde pek çok sürekli değişkenin dağılımı da normaldir. Bu bağlamda, öğrencilerin sınav puanlarının dağılımının da normal dağılıma uyduğu varsayılarak, normal dağılım eğrisi öğrencilerin başarı puanlarının bağıl değerlendirmesinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada öğrenci başarısını belirlemede sınav puanlarının normal dağılım eğrisine göre bağıl değerlendirmesi tartışılmıştır.Erzurum Yakutiye Anadolu İmam Hatip Lisesinde 2014-2015 eğitim öğretim yılında farklı sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin matematik ve geometri sınavı puanları değerlendirmeye, yüzdelikli bağıl değerlendirmeye, standart sapmaya dayanan bağıl değerlendirmeye ve normal dağılıma dayanan bağıl değerlendirmeye göre başarı puanları belirlenmiştir.Bu değerlendirme metotlarının öğrencilerin başarısının tespitine nasıl yansıdığına karşılaştırmalı olarak bakılmıştır. Çalışmanın neticesi, sınav puanlarının başarı puanlarına dönüştürülmesinde normal dağılım eğrisinin kullanılması durumunda varsayımların yerine getirilmesi gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The normal probability function has been the most common of the probability functions. In addition to its use in answering to the problems relating hypothesis testing and confidence intervals, many continious random variables follow a normal distribution. Assuming the distribution of student'ss cores in an examination as normal,normal curve is used to gradestudent'ssuccessrelatively. In this study, it is discussed to grade on the normal curve. Grades for the mathematics and geometry examination scores of the students attended to the Erzurum Yakutiye Anadolu Imam Hatip Lisesi in 2014-2015 school year were determined according to four systems of grading, namely absolute grading method, specified percentages method, standard deviation method and normal curve method. The grading methods were examined comparatively as to assess the student's success. In conclusion, in case of using relative grading on the normal curve, it is clear that the assumptions about raw examination scores have to be met.