Kuzeydoğu Anadolu bölgesinde yetişen thymus (kekik) türleri uçucu yağlarının antifungal ve herbisidal etkilerinin belirlenmesi
Investigation of antifungal and herbicidal effects of thymus (thyme) species essential oils growing in Northeastern Anatolia region
- Tez No: 483660
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN KORDALİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmada; Thymus türlerinden elde edilen uçucu yağların kültür alanlarında problem olan yabancı ot tohumları ve fidelerine karşı allelopatik etkileri ile fitopatoloji açısından önemli olan fungus türleri üzerine antifungal etkileri araştırılmıştır. Hidrodistilasyon yöntemi ile izole edilen uçucu yağların ana bileşenleri GC, GC-MS, RI yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre γ-terpinene, p-cymene, thymol ve 1,8-cineole ana bileşenler olarak tespit edilmiştir. Petri denemelerinde uçucu yağların 5, 10 ve 20 µL/petri'lik konsantrasyonları seçilen yabancı ot tohumlarının çimlenmesini %50,57-100; kök büyümesini %-154,9-100 ve sürgün büyümesini %31,97-100 arasında değişen oranlarda engelledikleri belirlenmiştir. Saksı denemelerinde ise uçucu yağların 20 µL/saksı'lık konsantrasyonlarının yabancı ot fidelerinde %5,0-71,6 oranında fitotoksik etki gösterdikleri belirlenmiştir. Fungusların misel gelişimi üzerine uçucu yağların antifungal etkilerinin ise %2,03-100 arasında olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar zirai açıdan önemli olan yabancı otların ve toprak kökenli fungusların mücadelesinde Thymus türleri uçucu yağlarının biyopestisit olarak organik tarımda kullanılma potansiyellerinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, Thymus species essential oils allelopathic effects against weed seeds and seedlings which are problem in cultivation areas and antifungal effects on fungi species which are important for phytopathology were investigated. Essential oils isolated by hydrodistillation method and the main constituents were analyzed by GC, GC-MS, RI methods. According to the analysis results γ-terpinene, p-cymene, thymol and 1,8-cineole were identified as major components of the oils. Petri experiments have shown that 5, 10 and 20 μL/petri concentrations of essential oils inhibited germination of selected weed seeds by 50,57-100%, root growth of -154,9-100% and shoot growth of 31,97-100%. In pot experiments, it was determined that 20 μL/pot concentrations of essential oils had a phytotoxic effect against weed seedlings by 5,0-71,6%. Antifungal effects of essential oils on fungi mycelial growth were found between 2,03% and 100%. The results showed that the essential oils of Thymus species have potential to use as a biopesticide in the struggle of weeds and soil-derived fungi in organic agriculture.