Medicago murex Var. murex'in (Fabaceae) in vitro antioksidan ve bazı enzimlerin aktiviteleri üzerine inhibisyon özelliklerinin araştırılması
The investigation of in vitro antioxidant and inhibition properties on some enzyme activities of Medicago murex Var. murex'in (Fabaceae)
  1. Tez No: 483686
  2. Yazar: DAMLA PAMUKCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SELİM ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Medicago türlerinin çoğu zengin protein içeriklerinden dolayı kaliteli yem bitkileri olarak kabul edilir. Kültüre edilmiş türlerinin hayvancılığın yaygın olduğu bölgelerde geniş bir şekilde tarımı yapılmaktadır. Bu çalışmada Medicago murex var. murex bitkisinin metanol, etil asetat ve su özütlerinin antioksidan özellikleri, toplam fenolik ve flavonoid içerikleri ve enzim inhibisyonları belirlendi. Farklı özütlerin antioksidan aktiviteleri demir (FRAP) ve bakır iyonları (CUPRAC) indirgeme yöntemleri kullanılarak değerlendirildi. Toplam fenolik ve toplam flavonoid içerikleri sırasıyla folin yöntemi ve AlCl3 yöntemi ile belirlendi. Enzim inhibisyon aktiviteleri asetilkolinesteraz, α-amilaz, α-glukozidaz ve tirozinaz enzimleri için test edildi. Farklı özütlerin toplam fenolik ve flavonoid içeriklerinin 83.70-163.93 mg GAE/g özüt ve 24.48-26.05 μg QE/g özüt arasında tespit edildi. Demir ve bakır iyonları indirgeme gücü yöntemlerinde sırasıyla su ve etil asetat özütleri en aktif özütler olmuştur. Su özütü asetilkolinesteraz enzimini en iyi inhibe eden özüt olurken etil asetat özütü çalışılan diğer üç enzimi de (α-amilaz, α-glukozidaz ve tirozinaz) en iyi inhibe eden özüt olmuştur. Elde edilen bulgular göz önünde bulundurulduğunda Medicago murex var. murex'in doğal antioksidanların ve enzim inhibitörlerinin önemli bir kaynağı olduğu görülmekte ve bitkinin gıda ve ilaç sektörleri için değerlendirilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Most of the Medicago species are considered as good quality froge crops due to their protein rich content. Cultivated species are farmed extensively in commonly animal husbandry areas. In this study, antioxidant properties, total phenolic and flavonoid contents and enzyme inhibitions of methanol, ethyl acetate and water extracts of Medicago murex var. murex were determined. The antioxidant activities of the different extracts were evaluated using iron (FRAP) and copper ions (CUPRAC) reduction methods. Total phenolic and total flavonoid contents were determined by folin method and AlCl3 method, respectively. The enzyme inhibition activities were tested against to acetylcholinesterase, α-amylase, α-glucosidase and tyrosinase enzymes. Total phenolic and flavonoid contents of different extracts were determined between 83.70-163.93 mg GAE/g extract and 24.48-26.05 μg QE/g extract. Water and ethylacetate extracts were the most active extracts in ferric and cupric ion reducing power methods, respectively. While the water extract was the best inhibitor of acetylcholinesterase enzyme, ethyl acetate extract was are the best inhibitors for studied other enzymes (α-amylase, α-glucosidase and tyrosinase). Considering the findings, Medicago murex var. murex can appear to be an important source of natural antioxidants and enzyme inhibitors and it can think as useful for the food and pharmaceutical industries.