Halepçe kentinde yağmurla beslenen tarım üzerinde iklimin etkileri
Climate impacts on the city of Halabja city by rein-fed agriculture
  1. Tez No: 483685
  2. Yazar: ARKAN AHSSAN MAHMOOD AL-JAMMOUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI MURAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
İnsan ve çevre arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak, ekosistemdeki değişimlerin farkına varmak ve sürdürülebilir bir planlama hizmeti sunmak bakımından arazi örtüsü/kullanımı değerlendirmeleri önem taşımaktadır. Kentleşmenin hızla artması ile birlikte Halepçe bölgesinde arazi örtüsü ve arazi kullanımında değişiklikler meydana gelmiştir. Bu bağlamda Halepçe bölgesi için günümüzde ve gelecekte doğru politikalar izlemek ve doğru izleme mekanizmaları kurmak arazi örtüsü/kullanımını adına önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı Irak'ın Halepçe kentinde 2000, 2007 ve 2015 Landsat uydu görüntüleri kullanılarak arazi örtüsü değişikliklerini tespit etmektir. Bu bağlamda kullanılan uydu görüntülerine sınıflandırma işlemleri uygulanmış ve arazi örtüsü haritaları hazırlanmıştır. Hata matrisleri oluşturularak ve doğruluk analizleri yapılarak arazi örtüsündeki değişimin miktarına ulaşılmaya çalışılmıştır. Genel olarak sonuçlara bakıldığında 2000-2007 yılları arasında vejetasyon alanlarının % 11.3'ten %1.49'a düştüğü gözlemlenmiştir. Bunun yanında 2007-2015 yılları arasında ise %1.49'dan %2.56'ya yükseldiği görülmüştür. Ayrıca, kentsel alanlardaki büyümenin Halepçe'nin batısına doğru arttığı gözlemlenmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçların kent planlaması için karar vermeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It important to evaluate impact climate in order to better understand the relationship between environment and rain-fed agriculture, to recognize the changes in the ecosystem and to provide a sustainable planning service. Along with the rapid increase in urbanization, changes in land cover and land use in the Halabja city have been taking place. In thes context, pursuing the right policies for the Halabja city and establishing proper monitoring mechanisms are important for change climate. The aim of this study is to determine the rain-fed agriculture changes in the Halabja city of Iraq using 2000, 2007 and 2015 Land sat 7, 5 and 8 satellite images respectively. In this context, the classification of the used satellite images in applied and land cover maps are prepared. Error matrices have been created and accuracy assessment has been tried to reach the amount of change in land cover. Over all, the results show that Vegetation areas decreased from 11.3% to 1.49% between 2000 and 2007, and increased from 1.49% to 2.56% between 2007 and 2015. Moreover, the spatial tendency of the settlement areas has been determine to increase in the western part of the Halabja area. Based on the results, it is thought that the results obtained in this study can help to make a decision for urban planning.