Yöresel bazı peynirlerdeki Enterococcus cinsi bakterilerin MALDI-TOF-TOF-MS yöntemi ile tanımlanması
Identification of Enterococcus genus by MALDI-TOF-TOF-MS in some traditional cheeses
  1. Tez No: 483688
  2. Yazar: FURKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma kapsamında, geleneksel yollarla, çiğ sütten üretilen ve genel olarak sıkma peyniri olarak adlandırılan Antep, Urfa, Malatya ve Maraş peynirlerinden Enterococcus cinsi bakterilerin izolasyonu ve identifikasyonu gerçekleştirilmiştir. Ön identifikasyonları Gram ve katalaz reaksiyonları ve morfolojik testler ile yapılan izolatlar cins düzeyinde Enterococcus spp. olarak değerlendirilmiştir. Saflık kontrolü yapılan 84 izolat daha sonra -24˚C'de muhafaza edilmiştir. İzolatların tür düzeyinde tanısı Matrix-Assisted Laser Desorption Ionization - Time of Flight - Time of Flight Mass Spectrometry (MALDI-TOF-TOF-MS) yöntemi ile yapılmıştır. Tanımlama sonucuna göre 84 izolattan 32'si E. faecalis, 31'i E. faecium, 13'ü E. durans, 4'ü E. gallinarum, 3'ü E. casseliflavus ve 1'i de E. thailandicus olarak tanımlanmıştır. Tanımlaması yapılan 84 izolatın 66 tanesi 3,000 ≥ GA ≥ 2,300 güven aralığında bulunurken tür düzeyinde %78,57'lik oranında bir tanımlama sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, isolation and identification of Enterococcus spp. from Antep, Urfa, Malatya and Maras cheeses, which are produced from raw milk by traditional methods and generally called as squeezed cheeses, were studied. Isolates whose pre-identifications made by Gram, katalaz and morphological tests were evaluated to be Enterococcus spp according to specifications. 84 isolates were then stored at -24°C after purity control. Identification on species level was done by Matrix-Assisted Laser Desorption Ionization-Time of Flight- Time of Flight-Mass Spectrometry (MALDI-TOF-TOF-MS) method. Out of 84 isolates, 32 E. faecalis, 31 E. faecium, 13 E. durans, 4 E. gallinarum, 3 E. casseliflavus and 1 E. thailandicus were identified. Sixty six of the identified 84 isolates were found at a confidence interval of 3.000 ≥ ID ≥ 2.300, and a correct identification of 78.57% was achieved on species level.