Amnios sıvısında mikroproteinlerin tayini ile fötus böbrek olgunlaşmasının gösterilmesi
Evaluation of fetal kidney maturation by assessment of amniotic fluid microproteins
  1. Tez No: 48369
  2. Yazar: ARZU ÇAĞDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KILIÇ AYDINLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Gebeliğin ilk üç ayından sonra, amniyos sıvısının büyük bir kısmı fötus idrarı tarafından oluşturulur.Amniyos sıvısında izlenen biyokimyasal değişikliklerin bazılarının nedeni de fötus böbrek olgunlaşması ve işlevlerinde ortaya çıkan değişikliklerdir. Onaltı ile kırk gebelik haftan arasındaki 69 (ortalama anime yaşı:26) sağlıklı gebeden alınan amniyos sıvısı örneklerinde ve 26 ile 40 gebelik haftalarındaki 28 (ortalama anne yaşı:28) sağlıklı yenidoğanın ilk idrarlarında total protein,albümin, YMAP(Yüksek Molekül Ağırlıklı Proteinler,HMWP,High Molecular Weight Proteins),DMAP(Düşük Molekül Ağırlıklı Proteinler J,MWP,Low Molecular Weight Proteins),alfa-l ve beta-2 mikroglobulin düzeyleri SDS- PAGE (Sodyum Dodesil Sülfat Pohakrilamid Jel Elektroforezi) yöntemiyle saptandı.Proteinler arasındaki doğrusal ve gebelik haftalarına göre eğrisel bağıntı ilişkileri araştırıldı. Total protein, albumin, YMAP düzeylerindeki değişiklikler, gebelik haftalarına göre aynı eğilimi göstermektedir. Yüksek molekül ağırlıklı proteinlerin amniyos sıvısındaki düzeyleri 26-30 gebelik haftalarına kadar artmakta daha sonra minimal olarak azalmaktadır.Bu azalma anlamlı değildir. Albumin ve total protein düzeyleri arasındaki güçlü bir doğrusal bağıntı mevcuttur (r= 0,753 ).Bu da total proteinin en büyük komponentinin albumin olduğunu göstermektedir. YMAP ve albumin arasında ilişki saptanamaması da bu iki protein düzeylerinin birbirinden bağımsız olduğunu düşündürmektedir(r=0,131). Yüksek molekül ağırlıklı proteinlerin eğrisel analizlerinde anlamlı bir bağıntı saptanamadı. Düşük moleküllü proteinlerin konsantrasyonları ise ikinci trimestrenin sonuna kadar artmakta,daha sonra ise azalmakta idi. Bu azalma DMAP ve beta-2 mikroglobulin için 26-30 gebelik haftasından sonra olurken,alfa-l için daha erken dönemde 20-25 gebelik haftasından sonra olmakta idi. DMAP _ alfa- 1 ve DMAP_beta-2 mikroglobulin arasında 26. gebelik haftasından sonra kuvvetli bir doğrusal bağıntı mevcuttu (rdfc=0,734/botı=0,737).Gebelik haftalarına göre eğrisel bağıntı analizinde düşük molekül ağırlıklı proteinler arasında 26. gebelik haftasından sonra en anlamlı ilişki alfa-lmikroglobulin için ortaya çıktı (r=0,435).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of Fetal Kidney Maturation by Assessment of Amniotic Fluid Microproteins After second trimester,great proportion of amniotic fluid consists of fetal urine.Fetal renal maturation and renal functional changes lead to biochemical alterations in the urine. Total protem,albumin,HMWP (High Molecular Weight Proteins),LMWP(Low Molecular Weight Proteins),a-l and p-2 microglobulin values were determined by SDS-PAGE (Sodium Dodecyle Sulphate-Polyacrylamide Gel Electrophoresis) in amniotic fluid that was obtained from 69 healty pregnant women between 16-40 gestational weeks and 28 healty newborn's first urine between 26-40 gestational weeks.The correlation between amniotic fluid proteins and gestational age and the correlation between proteins with different molecular weights were investigated by curve regression and linear correlation analysis. Total protein,albumin,HMWP showed the same tendency according to gestational weeks.HMWP levels in amniotic fluid increased until 26-30 gestational weeks and then decreased a İMe.This reduction was not sigmficantThere was a strong correlation between albumin and total protein levels (r=0,753). Albumin constituted the greatest proportion of amniotic fluid proteins.There was no correlation between HMWP and albumin. However HMWP levels did not correlate with gestational age in curve regression analysis.LMWP concentration in amniotic fluid increased towards the end of the second trimester and then decreased.While this reduction occured for LMWP and P-2 microglobulin after 26-30 gestational weeks,a-l microglobulin showed reduction between 20-25 gestational weeks.After the 26 weeks of gestation there was a strong linear correlation between LMWP_a-l and LMWPJ3-2 microglobulin(r(X-1=057345rp.2=0J737).At the same time, strongest correlation existed for a-1 microglobulin in curve regression analysis between small molecular proteins and gestational age (r=0,435).The LMWP,a-l and P-2 microglobulin levels in amniotic fluid that was obtained from 30 healty pregnant women between 26-40 gestational weeks were not that much different from the newborn's first urine values that were elicited from 28 healty neonate at the same gestational age. In conclusion ; low molecular weight proteins in amniotic fluids like a-1 or P-2 microglobulins are produced and excreted by the fetus; therefore we claim mat maturation and functional changes of the fetal kidney can be evaluated by detection of a-1 or P-2 microglobulins in amniotic fluid.But keeping in mind the notion that;these proteins are unstable thus whatever the sample -amniotic fluid or urine -it should be handled as soon as possible. 39