Özel yaşamın korunmasına ilişkin anayasa normlarının bireysel başvuru içtihadında somutlaştırılması
Concretization of constitutional norms referring to protection of private life in the individual application case-law
  1. Tez No: 483697
  2. Yazar: SÜMEYYE ELİF BİBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERTİL EMRAH ODER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Anayasa Mahkemesi bireysel başvuru içtihadında özel yaşamın korunmasına ilişkin hakları, Anayasa'nın 17., 20., 21. ve 22. maddelerini esas alarak yorumlamaktadır. Özel yaşamın korunmasına ilişkin hakların kapsamının geniş olması zengin bir içtihat birikimi oluşturmuştur. Bu araştırmanın amacı, bireysel başvuru içtihadını inceleyerek, özel yaşamın korunmasına ilişkin anayasa normlarının somutlaşma biçimlerini açıklığa kavuşturmaktır. Bu kapsamda araştırmanın ilk kısmında bireysel başvuru denetimi hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci kısımda yöntemsel referansların yardımıyla bireysel başvuru kararlarında özel yaşamın korunmasına ilişkin normların somutlaştırılmasında kullanılan argümanlar incelenmiştir. Üçüncü kısım ve devamında ise özel yaşamın korunmasına ilişkin hakların somutlaşma biçimleri üzerinde durulmuştur. Araştırma, TÜBİTAK 1001 Bilimsel Ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında,“Anayasa Mahkemesi'ne Bireysel Başvuru Yolunun Anayasal Yoruma, Uluslararası İnsan Hakları Hukuku Yorumuna ve Yargı Sistemine Etkileri: 2012-2017 Yıllarına İlişkin Yargısal Örüntülerin Karşılaştırmalı Analizi”başlıklı projenin desteğiyle yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Turkish Constitutional Court interprets the rights to protect private life in the individual application case law based on Articles 17, 20, 21, and 22 of the Turkish Constitution. The broad scope of the rights to protect private life has created a rich case law. The purpose of this research is to examine the individual application case law in detail and shed light on the forms of concretization of constitutional norms concerning the protection of private life. In this context, in the first part of the thesis gives an outline of individual application procedure. In the second part examines the arguments used to concretize norms concerning the protection of private life in the individual application case law with the help of methodological references. In the third part and in the following emphasizes the forms of concretization of rights concerning the protection of private life. The research carried out with the support of the project titled“The Impact of the Right to Individual Petition on Constitutional Interpretation, Interpretation of International Law and the Turkish Judicial System: A Comparative Analysis of the Judicial Patterns of the Turkish Constitutional Court Case-Law between 2012-2017”under the TUBITAK 1001 Scientific and Technological Research Projects Funding Program.