Optimizing the suitable site(s) for landfill by multi-criteria decision and investigating biogasification potential of the waste in Makkah, Saudi Arabia
Mekke (Suudi Arabistan) için çoklu kriter karar verme yöntemi ile düzenli depolama alanı yer seçiminin optimizasyonu ve atik biyogazifikasyon potansiyelinin araştırılması
- Tez No: 483703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KURTULUŞ ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Çevre Mühendisliği, Biotechnology, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Mekke şehri Dünya'da ki kutsal şehirlerden biridir ve çok sayıda kutsal mekana ev sahipliği yapar. Her yıl milyonlarca insan Dünya'nın dört bir yanından Hac vazifesini yerine getirmek için şehre gelirler. Mekke şehri Umre ve Hac dönemlerinde her yıl 12 milyon ziyaretçi almaktadır. Bu nedenle şehirde oluşan atık miktarı da nüfusa bağlı olarak her yıl artmaktadır. Günümüzde şehrin katı atıkları Kaika vahşi depolama alanında depolanmakta ve bu alanının 2020 yılında dolacağı tahmin edilmektedir. Bu çalışmada yeni düzenli depolama alanlarının tasarımı ve uygunluğu değerlendirilmiştir. Düzenli depolama alanlarının yer seçimi birçok karar mekanizmasının uygulandığı“multi–criteria”karar verme süreçlerini baz almaktadır. Çalışmada; Vertical Electrical Sounding, Geoelektrik direnç, ve yeraltı radarları kullanılarak aday sahaların jeoteknik ve hidrojeolojik parameteleri değerlendirilmiştir. Oluşabilecek depo gazı (metan ve karbondioksit) potansiyeli EPA“Landfill Gas Generation Model (LandGEM)”modeli yardımıyla matematiksel olarak hesaplanmıştır. Değerlendirmelere göre; alan 1 ve alan 2 (Güneydoğu Mekke) çevresel açıdan en uygun siteler olarak bulunmuştur. Bu siteler; 12 m olan yeraltı suyu derinliği ve çok miktarda kum tabakası ile jeolojik ve çevresel açıdan uygun olarak düşünülmüştür. Mekke şehri için ortalama katı atık bileşimi, %48 organik madde, %25 plastik, %20 kağıt/karton, %4 metal, %2 cam, %1 tekstil ve %1 ahşap olarak bulunmuştur. Model çalışmalarında Kaika vahşi depolama alanının metan potansiyeli 83.52 m3/ton olarak hesaplanmıştır. Bu tez çalışmasında elde edilen bulgular, yerel yönetimin katı atık yönetim sistemine ve düzenli depolama alanı yer seçimi sürecinde yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Makkah city is one of the holiest cities in the world. It harbours a dozen of holy places. Millions of people across the globe visit the place every year to perform Hajj, Umrah, and tourism. Every year, Makkah city receives at least 12 million people who perform Hajj and Umrah. Due to this and the fact that Makkah's population is on rise, vast amount of waste is generated every year. Currently, waste is dumped in Kakia open dump, but it is expected to be full by 2020. This study economically assessed new locations that can be expended as engineered landfill. Site selection was based on multi-criteria decision, where a dozen of sites where subjected to it. Vertical Electrical Sounding, Geoelectric resistivity and Ground penetrating radar were used to evaluate the geotechnical and hydrogeological parameters of the candidate sites. While landfill gas (methane and carbon dioxide) potential was analysed using the mathematical models and landfill Gas Generation Model (LandGEM). Upon analysis, site 1and 2 (southwest of Makkah) offer the best environmentally friendly landfill location. They have considerable groundwater depth (12m), no geological structures affecting these sites, and huge quantity of sand deposits, are available. The average composition of solid waste in Makkah city is, organic matter, 48 %; plastics, 25 %; paper & card board, 20 %; metals, 4 %; glass, 2 %; textiles 1%; and wood, 1 %. Kakia open dump has a methane potential of 83.52 m3 per tonne of waste. As the authority is looking for better way to manage solid waste, the results of this study provide an optimum solution.