Orman üretim işlerinde iş güvenliği koşullarının teknik açıdan değerlendirilmesi (Kıbrısçık Orman İşletme Müdürlüğü örneği)
Technical assesment of occupational safety conditions in forest harvesting (Case study of Kibriscik Directorate of Forestry)
  1. Tez No: 483705
  2. Yazar: SULTAN SENEM SUNA KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman İnşaatı ve Transportu Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ülkemizde orman üretim işlerinin açık alanda yapılması yüzünden iş kazası riski yüksek meslek grupları içinde bulunmaktadır. İş güvenliği açısından tehlikeli işler sınıfına giren ormancılıkta maalesef iş kazalarını da beraberinde getirmektedir. Orman üretim işlerinde araç-gereç kullanımı, mekanizasyondan faydalanılması, ormanda çalışılan yerlerin birçoğunun yerleşim alanlarına uzak olması iş sağlığı ve güvenliği açısından sıkıntıya uğramasına sebep olmaktadır. Yapılan çalışma ile orman üretim işçilerinde oluşabilecek muhtemel kazalarının ve ön görülen risk faktörlerinin; açıklanması ve sınıflandırılması metoduyla analiz edilmesi, ormanda çalışan üretim işçilerinin hangi koşullarda çalıştıklarını ve diğer olasılıkların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma Kıbrıscık Orman İşletme Müdürlüğü idari sınırları içerisinde ormancılık faaliyetleri ile uğraşan 124 kişi üzerinde yapılmıştır. Orman üretim işçilerinin, çalışma koşulları, ağaç kesme ve boylama yöntemleri, iş güvenliği ve iş sağlığı koşulları, orman üretim işçisinin karşılaştığı risk ve tehlikelerin belirlenmesi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Because of the risk of work accidents due to the open area of forest production in our country lies within high occupational groups. Job security, unfortunately for the forestry entering the working class, job vacancies are brought together. The use of tools in the workplace, improper utilization of the workplace in the forest production areas, the union of the places working in the forest, disturbances in the workplace in terms of work health and safety. Work accidents and production of risk factors; It is aimed to analyze by definition and classification, to assess the conditions under which workers are being produced and other variables. The study was carried out on 124 people within the Administrative Boundaries of the Kıbrıscık Forest Management Directorate.