Preventing biofilm formation on laser treated titanium implants
Lazer ile işleme tabi tutulmuş titanyum implantların yüzeylerınde bıyofılm oluşumunun engellenmesi
  1. Tez No: 483711
  2. Yazar: ARZU EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLVEN MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Titanyum alaşımlar daha çok diş implantları için tercih edilen malzemedir. Birçok implant uygulamalarında, titanyum alaşımlarının biyouyumluluğu ispat edilmiştir. Dental implantların osseointegrasyon artırmak için, çeşitli desenlendirme yaklaşımları vardır. Pürüzlendirme, lazerle iyileştirme, kumlama, ince film kaplama tercih edilen metodlardır. Kaplama için gerekli malzemeler geniş yelpaze sağlarken, yüzey topoğrafisi bu yaklaşımlarla sınırlıdı. 24- 71 yaş arası sağlıklı erkek ve kadınlardan oluşan, 9 kişilik gönüllü grubu için, cilalanmış, asit ile pürüzlendirilmiş, ince film kaplantıktan sonra lazerle yüzeyi iyileştirilmiş 4 farklı çeşit Ti numunesi çalışmamızda kullanıldı. Çalışmaya katılan tüm gönüllülerin sigara ve alkol öyküsü olmaksızın, aşırı miktarda polifenolik içecek ve gıdaları tüketmeden, günlük düzenli beslenme yöntemlerine devam etmişlerdir. Yüzey, Taramalı elektron mikroskobu, X-ray spektrokopi ve Flouresence mikroskobu ile değerlendirildi. Kimyasal modifikasyon da, bakteri tutunmasını ve biyofilm oluşumu, cilanlanma sonrası Nanokablo (NW) ile kaplanmış yüzeye göre daha fazladır, tüm gönüllüler için. Diğer yandan,yüzey pürüzlülüğü Nanotekstil'in (NT) yüzeye tutunmasına neden olur ama cilalanmış yüzeye, NT'in tutunma kabiliyeti düşüktür ve kolayca yüzeyden ayrılır. Yüzeye bakteri tutunmasındaki anahtar faktör, yüzey üzerindeki nanoyapının geometrisi ve mekanik özellikleridir. Ayrıca, in vitro modellerin sözü edilen dezavantajları göz önünde bulundurulduğunda, in situ tasarlanan çalışmalar, ağız boşluğunda olan olayları daha elverişli olarak yansıtmaktadır. Dolayısıyla, mevcut incelemelerde ki gerçekçi sonuçlar in situ modellemeye bağlandı.
Özet (Çeviri)
Titanium alloys are mostly preferred materials for dental implants. Biocompatibility of titanium alloys have been proved in several implant applications. There are several approaches to increase the osseointegration of such dental implants by patterning the surface. Etching, laser treatment, sand blasting and coating by a functional thin film are some of these preferred methods. While coating approach provides a broad spectrum of materials, the surface topography is limited by this approach. Evaluation of the bacteria adhesion on polished, acid etched and coated titanium surfaces at 24 h in situ biofilm formation. A total of 4 different type of Titanium specimens as polished, acid etched, thin film coated after treated surfaces in nine patients whose healthy that man and woman, aged between 24 and 71 years, were included in our study. All subjects had been on their regular daily diet with no excessive consumption of polyphenolic beverages and foods and had no history of smoking or alcohol. The surface were evaluated by Scannig electron microscopy, dispersive X-ray spectroscopy and Flouresence microscopy. Chemical modification increased bacterial adherence and formation biofilm more growth than polished and polished after coated with Nanowires (NWs) surface for each volunteers. On the other hand, the surface roughest caused of Nanotextils NTs stability on the surface but NTs ability was very less on polished surface and easily removed from the surface. It is mentioned that the key factor effects the bacterial adhesion is the geometry and mechanical properties of the nanostructres on the surface. However, considering the said disadvantages of in vitro models, the in situ show has the favourable position that it can definitely draw the photo of the circumstance in the oral cavity. Hence, the in situ display has been connected in the present examinations.