Tokoferol'ün grafen–nafyon nanokompozit ince film elektrot kullanarak voltametrik tayini
Voltammetric determination of tocopherol using graphen-nafion thin film nanocomposite electrode
- Tez No: 483712
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ FİLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Nafyon/Grafen (NF/GF) nanokompozit elektrot, α-tokoferol'ün (α-TOH) yüksek duyarlılıkla tayinini sağlayarak, α-TOH oksidasyonuna karşı iyi bir elektrokimyasal aktivite göstermiştir. α-TOH 'un oksidasyonu için optimum deney koşulları aseton / asetat tamponu ve aseton / oda sıcaklığında iyonik sıvı çözeltileriyle elde edildi. α-TOH 'un her iki çözücü sisteminde de oksidasyon pik akımları 0,5-90 μM konsantrasyon aralığında doğrusal olup dedeksiyon limiti 0,06 μM 'dır. α-TOH'un elektrot reaksiyonu, su içeren çözücü ortamında kolayca oluşabilen geri dönüşümsüz bir süreçtir. Aseton/asetat sistemlerinde, aseton/oda sıcaklığında iyonik sıvı sistemine göre daha yüksek analit cevabı elde edilmiştir. Askorbik asit (AA) 2000 kattan daha az olduğunda girişim yapmadığı görülmüştür. Ayrıca, hibrit elektrot yüzeyi iyi bir tekrarlanabilirlik ve stabiliteye sahiptir. Yöntem, farklı farmasötik formülasyonlarda ve bitkisel yağ örneklerinde α-TOH 'un tayin edilmesine uygulanmıştır. Buna ek olarak, geliştirilen yöntem α-TOH-β-karoten (ATBC) içeceklerde α-TOH tayini için uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
The Nafion/Graphene (NF/GF) nanocomposite electrodes showed excellent electrochemical reactivity toward the oxidation of α-tocopherol (α-TOH), which permitted the highly sensitive detection of α-tocopherol. The optimal experimental conditions for the oxidation of α-TOH were achieved in acetone/acetate buffer solution and acetone/room temperature ionic liquid solution. The oxidation peak current of α-TOH was also a linear relationship in the concentration range 0.5–90 μM with a detection limit of 0.06 μM in both the solvent systems. The electrode reaction of α-TOH is an irreversible process which occurs readily in the presence of water in the solvent. Regarding analyte response, the acetone/acetate systems gave a higher analyte response than the acetone/room temperature ionic liquid systems. Ascorbic acid (AA) in less than 2000-fold excess does not interfere. Moreover, the hybrid electrode surface has very good repeatability and stability. The sensing procedures were applied to the quantification of the α-TOH in different pharmaceutical formulations and vegetable oil samples. In addition, the developed method can be applied for the determination of α- TOH in α-TOH-beta-carotene (ATBC) drinks.