Yalancı iğde yaprak ekstresinin antibakteriyel özelliğinin araştırılması
Investigation of antibacterial properties of sea buckthorn leaf extract
  1. Tez No: 483722
  2. Yazar: ŞEYMA KARASOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ARAS PERK, PROF. DR. HRİSİ BAHAR TOKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yalancı iğde yaprak ekstrelerinin Staphylococcus aureus ATCC 43300, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Escherichia coli ATCC 25922, Klebsiella pneumoniae ATCC 700603, Pseudomonas aeruginosa ATCC 9027, Enterococcus faecalis ATCC 29212 bakterileri üzerindeki etkinliği disk difüzyon yöntemiyle saptanmıştır. Süperkritik CO2 ekstraksiyonuyla elde edilen ekstrelerin çalışılan bakteriler üzerinde etkili olmadığı görülmüştür. İşlenmemiş yaprağın etanolik ekstresi çalışılan bakterilerde etkinlik göstermemiştir. Bunların dışında kalan işlenmiş ve işlenmemiş yaprakların saf, etanolik, metanolik ve sodyum bikarbonatlı ekstrelerinin farklı bakterilerde etkinlik gösterdiği saptanmıştır. Dilüsyon öncesi disk difüzyon deneyinde işlenmiş yaprak Sodyum bikarbonatlı ekstresi K. pneumoniae ATCC 700603 kökeni etrafında 12 mm lik bir zon çapı gösteririken, %50 lik dilüsyonda 10 mm, %75 lik dilüsyonda 17 mm lik zon çapı göstermiştir. Yine işlenmiş yaprak sodyum bikarbonatlı ekstresinin de E. coli ATCC 25922 kökeni etrafında 12 mm lik bir zon çapı gösterirken, %25 lik dilüsyonda 9 mm, %50 lik dilüsyonda 18 mm ve %75 lik dilusyonda 20 mm zon çapları gösterdiği saptanmıştır. Dilüsyon sonrası duyarlılık zon çaplarının, dilüsyon öncesi disk difüzyon deney sonuçlarında ölçülen zon çaplarından daha büyük olması şaşırtıcı bir sonuç oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The responsivity of sea buckthorn extracts to Staphylococcus aureus ATCC 43300, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Escherichia coli ATCC 25922, Klebsiella pneumoniae ATCC 700603, Pseudomonas aeruginosa ATCC 9027, Enterococcus faecalis ATCC 29212 bacteria has been obsened by the disc diffusion method. It has also been analyzed that the extracts procured by supercritic CO2 extraction method have no effect over analyzed bacteria. In addition, the ethanolic extract of virgin leaves has been influential over bacteria. However, apart from these, it has also been observed that the other pure, ethanolic, methanolic and sodium bicarbonated extracts of both worked and raw leaves have an effect upon different bacteria. In the predilution diffusion experiment, although sodium bicarbonated extract has indicated a 12 mm zone diameters around K. pneumoniae ATCC 700603 origin, it has been identified as 10 mm in the 50% dilution and 17 mm in 75% dilution. Additionaly the sodium bicarbonated extract of worked leave has played a role of a 12 mm zone diameters around E. coli ATCC 25922 origin, while it has been observed as 9 mm in 25% dilution, 18 mm in 50% dilution and 20 mm in 75% dilution. It has been a suprising result that the measured after dilution zone diameters are larger than the ones in the predilution disc diffusion experiments.