Sperm iyileştirme yöntemlerinin sperm işlev testleri üzerine etkisi
The Effect of sperm improvement methods on the function tests of spermatozoa
  1. Tez No: 48373
  2. Yazar: LEYLA ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. UMUT ÇOLGAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Amaç : Bu çalışma ile, infertil veya fertil erkeklerden alınan spermada, sperm işlev testlerini kıyaslayarak, bu işlev testlerinden fertiliteyi belirlemede hangisinin daha iyi bir parametre olduğu ve sperm hazırlama yöntemlerinin bu işlevler üzerine etkisi araştırılmıştır. Materyal-Metod : Bu amaçla, 23 çocuğu olmayan ve sperm parametreleri bozuk olan erkeklerin spermaları çalışma grubu, fertilitesi kanıtlanmış 20 spermada kontrol grubu olarak çalışmaya alındı.Alınan semen örneklerinde, sayı, hareketlilik, yapı değerlendirildikten sonra, işlev testlerinden akrozom reaksiyonu (3-6. saat ), hipoosmotik şişme (swelling) ve DNA boyama testleri yapıldı. Semen örnekleri.yüzdürmet swim-up) ve percoll ile hazırlandıktan sonra seçilmiş sperm örneklerine, akrozom reaksiyonu Ca ionofor ile uyarılarak, aynı testler tekrar uygulandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose : Comparative semen specimens obtained from infertile and fertile couples regarding sperm function test, we tried to examine wich one of these tests is a better parameter in determining fertility and the effect of sperm preparation methods on this functions by means of this study. Material - Method : In this study, we included male partners of 23 infertile couples having impaired parameters, and 20 male whose fertility have been proved as the control group. After sperm count, motiliy, morfology have been detected, acrosome reaction, (3-6 hours) hypoosmotic swelling and nucleer maturation tests are performed. Then, semen specimens are prepared with swim-up and percoll and by inducting acrosome reaction with Ca ionophore to the selected sperm specimens, same tests are repeated.