Nepeta italica Subsp. cadmea ekstraktının dondurulmuş-çözdürülmüş teke spermleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of Nepeta italica Subsp. cadmea extract on frozen-thawed buck spermatozoa
  1. Tez No: 780170
  2. Yazar: SIDDIKA BOZTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sperm kriyoprezervasyonu, reaktif oksijen türevlerinin (ROS) aşırı üretimine bağlı olarak sperm kalitesini ve ardından fertilizasyon yeteneğini olumsuz etkiler. Kriyoprotektanların sulandırıcıya eklenmesi, spermi oksidatif stresin (OS) zararlı etkilerinden koruyabilir. Flavonoidler ve fenolik bileşikler açısından zengin bitki ekstraktları gibi doğal kaynaklı antioksidanların, kriyoprotektif ajanlar olarak kullanılmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada, Ankara teke spermasının, motilite, akrozom membran bütünlüğü ve DNA fragmentasyonu üzerine, antioksidan ve flavonoid içeriği bakımından zengin olan Nepeta italica subsp. cadmea esansiyel yağının üç farklı dozunun (0.75 µl/10 ml, 1.5 µl/10 ml ve 6 µl/10 ml) dondurma-çözdürme sonrası etkileri araştırılmıştır. Bitkiler, çiçeklenme döneminde Honaz dağından (Denizli, Türkiye) toplanmış ve oda sıcaklığında, gölgede kurutulmuştur. Toz haline getirilen bitkinin, esansiyel yağı Clevenger aparatı sistemi kullanılarak hidrodistilasyonla ekstrakte edildikten sonra, amber renkli şişe içinde 4ºC'de saklanmıştır. Tekelerden, üreme sezonunda elektroejakülatör ile alınan ejakülatlar birleştirilmiş, tris ana stok solüsyonu ile bitki yağının üç farklı dozu sulandırıldıktan sonra dondurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sperm cryopreservation adversely affects semen quality and subsequent fertilization ability due to the overproduction of reactive oxygen species (ROS). The addition of cryoprotectants to the extender can protect sperm against the harmful effects of oxidative stress (OS). Studies are carried out to use natural antioxidants such as plant extracts rich in flavonoids and phenolic compounds as cryoprotectants. In this study, the effects of three different doses of antioxidant and flavonoids rich Nepeta italica subsp. cadmea oil (0.75 µl/10 ml, 1.5 µl/10 ml and 6 µl/10 ml) on motility, acrosomal integrity and DNA fragmentation on frozen-thawed Ankara buck spermatozoa were investigated. The plants were harvested during the flowering stage on Honaz Mountain (Denizli, Turkey) and air dried in the shade at room temperature. Essential oil of the powdered plant was extracted by hydrodistillation using a Clevenger apparatus system, then stored at 4⁰C in an amber colored glass bottle. The ejaculates taken from the Ankara bucks during the breeding season with an electroejaculator were combined and diluted with tris diluent and three different doses of plant oil, and then frozen.