GAP bölgesinde yenilebilir enerji kaynakları ve çevresel etkileri
Renewable energy sources and their environmental effects at the southeastern Anatolia project
  1. Tez No: 483732
  2. Yazar: BÜLENT SEFER ÖZTÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, GAP Bölgesi' ndeki yenilenebilir enerji kaynakları ve bunların çevresel etkileri üzerine araştırma yapılmıştır. Bunun yanında GAP Bölgesi' ndeki yenilenebilir enerji kaynaklarının bölgeye etkileri de araştırma çerçevesinde ele alınmıştır. Bu doğrultuda yenilenebilir enerji kaynaklarının neler olduğu saptanmaya çalışılmış, yenilenebilir enerji kaynaklarının çevresel etkileri ortaya konulmuştur. Öte yandan Türkiye'deki yenilenebilir enerji kaynaklarının neler olduğu da ortaya konulmuş ve bu durum GAP Bölgesi' ndeki yenilenebilir enerji kaynakları çerçevesinde ele alınmıştır. Buna bağlı olarak da GAP' ın tarihçesi ve gelişim süreci incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde de istatistiki veriler ile GAP' ın son durumu hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was concerned with renewable energy sources in the GAP region and their environmental impact. In addition, the regional impacts of renewable energy sources in the GAP Region are also considered in the research framework. In this direction, we tried to determine what the sources of renewable energy are and the environmental impacts of renewable energy sources have been revealed. On the other hand, it is also revealed what is the renewable energy sources in Turkey and this situation is covered in the framework of renewable energy resources in the GAP Region. Accordingly, the history and development process of GAP has been examined. In the last part of the study, statistical data were given and information on the latest status of the GAP was given.