Tarım sektöründe iş sağlığı ve güvenliği Mardin örneği
Occupational health and safety in agriculture sector
  1. Tez No: 483733
  2. Yazar: ZÜLEYHA GELERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tarımsal üretimde; çalışılan alan, çalışma şartları, makineleşme, mevsim farklılıkları, kullanılan kimyasallar, teknoloji, üretim yönetimi gibi daha birçok farklılık karşımıza çıkmaktadır. Her bir tarımsal üretimde iş ve işlemler, kullanılan araç, gereç ve makineler farklılık gösterdiği için ayrı ayrı tehlike kaynaklarını tespit etmek ve alınabilecek önlemleri belirlemek iş sağlığı ve güvenliği açısından büyük bir önem taşımaktadır. Tarım sektöründe çalışanların iş sağlığı ve güvenliği hakkındaki görüşlerini belirlemeyi hedefleyen bu araştırma, sayısal verilere dayalı tarama modelinde bir araştırmadır. Çalışma, Mardin iline bağlı Kızıltepe, Derik ve Artuklu ilçelerinde tarım sektöründe çalışan 527 kişinin çalışma alanını kapsamaktadır. Bu kişiler arasında çalışma grubu (örneklem sayısı) oransal olarak hesaplanmış ve tesadüfî örnekleme (random) yöntemiyle yapılan istatistiki hesaplamalar sonucunda 222 kişiye ulaşılmıştır. Örneklem büyüklükleri ( = 0.10) çizelgesi baz alınmış ve örneklem büyüklüğü 0.05 örneklem hatası ile en az 96 olarak belirlenmiştir. Araştırmanın genelinde betimsel istatistikler incelendiğinde genel ortalamanın 1,94 ile iş sağlığı ve güvenliğinin tarım çalışanlarında yetersiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Tarım, İşçi, İş, Sağlık, Güvenlik
Özet (Çeviri)
In agricultural production; There are many differences such as working area, working conditions, mechanization, seasonal differences, chemicals, technology, production management. As each work of agricultural production differs in terms of its operations, tools, equipment and machinery, it is of great importance to identify the sources of the individual hazards and to determine the precautions to be taken in terms of occupational health and safet. This research , which aims to determine the opinions of the workers who work in agricultural sector about occupational health and safety , is a research in the quantitative data based screening model. The study covers the study area of 527 people working in the agricultural sector in Kızıltepe, Derik and Artuklu districts of Mardin. Working groups (sample number) among those persons, are calculated proportionally and as a result of calculation of the statistic made by random sampling method, it reached to 222 persons. Taking into consideration the sample size (a=0.10) table prepared, the sample size was determined as at least 96 with +-0.05 sample errors. When the descriptive statistics of the research are examined, it is found that the general average is 1.94 and the occupational health and safety is insufficient in agricultural workers. KEY WORDS: Agriculture, Worker, Work, Health, Safety