Biyokömür (biochar) uygulamalarının domates, biber bitkileri ve toprağın kimyasal özellikleri üzerindeki etkisinin belirlenmesi
Determination of the effects of biochar on soil chemical parameters and tomato and pepper plants
- Tez No: 483740
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Biyokömür toprak özelliklerini iyileştirmede kompost veya hayvan gübresine benzer olmasıyla beraber toprak kalitesinin artırılmasında daha etkin rol oynamaktadır. Biyokömür çalışmaları yurt dışında geniş anlamda yapılırken, ülkemizde henüz yeni bir konu olarak görülmektedir. Çok yeni bir konu olmasına karşın kullanılan materyallere bağlı olarak tarımsal üretimde önemli bir yere sahip olabilecek nitelikte karakteristik özellikler gösterebilmektedir. Çalışmada amaç, sera koşullarında, tuzlu ve tuzsuz topraklarda biyokömür uygulamalarının domates ve biber bitkilerine ve toprak parametrelerine etkilerinin ortaya konulmasıdır. Bu kapsamda, kullanılan biyokömür hammaddesi olarak bölgeye adapte olmuş, Adıyaman ve Şanlıurfa'da yoğun tarımı yapılan tütün ve pamuk bitkilerinin artıkları olan tütün sapı (TS) ve pamuk sapı (PS) kullanılmıştır. Çalışmada bu biyokömürlere ait %0, %0,3 ve %0,6 dozları hem tuzlu toprakta hem de tuzsuz toprakta uygulanmış ve çalışmada iki ayrı bitki (biber ve domates) kullanılmıştır. Çalışmada toprağın bazı kimyasal özellikleri (organik madde, KDK (katyon değişim kapasitesi), DK (değişebilir katyonlar), pH, EC (elektriksel iletkenlik) ve kireç) üzerine olacak muhtemel etkileri araştırılmıştır. Ayrıca domates ve biber bitkilerinde (bitki boyu, meyve sayısı, gövde çapı, meyve uzunluğu, meyve çapı, perikarp kalınlığı, meyve ağırlığı, pH, EC, yaprak sayısı, SÇKM (suda çözünebilir kuru madde) miktarı, klorofil içeriği, bitki yaş ağırlığı, bitki kuru ağırlığı, bitki kök yaş ağırlığı, bitki kök kuru ağırlığı, bitkide toplam element analizi) parametreleri incelenmiştir. Yapılan çalışmada elde edilen sonuçlara bakıldığında tuzlu ve tuzsuz topraklarda kontrol (%0) dozuna göre doz artışına bağlı olarak genelde bir iyileşme olduğu görülmektedir. Bu iyileşme öncelikle tuzlu topraklarda daha belirgin ortaya çıkmış olup kullanılan her iki materyalin (TS ve PS) en üst dozlarında (%0,6) etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
Biochar is enriching soil characteristics similar to compost and cow dung. Researches on biochar widely doing by foreign countries however in Turkey biochar studies are considered as a new research topic. Although biochar is a new research topic in Turkish agriculture sector bıochar will have an important role in the future. The aim of study is to determine effects of biochar applications on pepper and tomato plants under saline and non-saline soils in greenhouse conditions. In this context, Used raw materials were common agricultural residue which are easily can be found in Adiyaman and Şanlıurfa cities. Those are, tobacco stem (TS) and cotton straw (PS). In this study, 0% (control), 0,3% and 0,6% doses of biochar applied to saline and non-saline soils for both plants (tomato and pepper). Some of chemical characteristics of soil (organic matter, cation exchange capacity, pH, EC(electrical conductivity) and calcite) probable effects examined. In addition, tomato and pepper's plant height, fruit quantity, shaft diameter, fruit length, fruit diameter, pericarp thickness, fruit weight, pH, EC, leaf quantity, brix quantity, chlorophyll content, plant fresh biomass weight, plant dried biomass weight, plant fresh root weight, plant root dried root weight and total element analysis in plant parameters were investigated.Obtained results were compare to control (0%) group saline and non-saline soil results improving by increasing doses.This improvement was especially evident in saline soils with 0,6% dose for both raw materials (TS and PS).