Kalp atışının sezilmesi ve alınan sinyalin kablosuz algılayıcı ağlar ile iletimi
Sensing heartbeat and transmitting the heartbeat signal via wireless sensor networks
- Tez No: 285446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN TARIMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, hastaların anlık veya sürekli olarak takibini gerektiren durumlarda, hareket sınırlılığı olmadan kalp sinyallerini izlemek için, giyilebilir bir elektrokardiyogram (EKG) devresi tasarlanmış ve uzak mesafeye iletim uygulaması yapılmıştır. Elektrotlar vasıtasıyla hastadan alınan EKG sinyali, gerekli filtrelerden geçirildikten sonra kablosuz olarak iletilmiştir. Bu amaçla kablosuz bir algılayıcı ağ (KAA) kullanılmış; alınan kalp sinyalleri Zigbee 802.11.4 standardına göre çalışan algılayıcı düğümler yardımıyla dijital forma dönüştürülerek, merkezi bir düğüme iletilmiştir. Bilgisayarın seri portunda bulunan merkezi düğümden alınan bu veri, sürekli akış grafiğine dönüştürülmüştür. Gerçekleştirilen bu düzenek sayesinde hasta EKG'lerinin takibinde kablo kullanma zorunluluğu ve mesafe kısıtlaması sorunu ortadan kaldırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in order to follow the heart signals of patients that needs to be monitored instantly and continuously without mobility restrictions, a wearable electrocardiogram circuit is designed and these signals are sent to a distant node. ECG signals obtained from patients via electrodes, wirelessly transmitted after processing with filters. Wireless Sensor Network is used for wireless transmission. Obtained signal is digitized via sensor nodes working with Zigbee 802.11.4 standard and transmitted to a central node. Central node is connected to the serial port of a computer. Received data from the central node is processed on computer and continous flow graph is obtained. With the developed system, cable requirement for ECG monitoring is removed and also transmit the signal to distance is increased.