Kablosuz yerel alan ağlarında güvenlik ve saldırı yöntemleri yüksek güvenlikli kablosuz yerel alan ağının tasarımı
Security and attack methods in wireless local area network high security wireless local area network design
- Tez No: 483758
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VASSİLYA ABDULOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kablosuz Ağların sağladığı kolay kurulum, esneklik, haraketlilik gibi avantajlarıyla günümüzde makul seviyelere çıkması kablosuz ağ kullanımını yaygınlaştırmıştır. Gelişen teknoloji, artan aktarım hızları ve üretici firmalar arasında giden standardizasyon çalışmaları sonucunda her geçen gün kullanıcı sayısı ve kullanım alanları artmaktadır. Kablosuz ağların geniş bir şekilde yaygınlaşması bazı güvenlik endişelerini de beraberinde getirmiştir. Günümüzde, kablosuz ağ güvenliği için çok sayıda yöntemler vardır ve her geçen gün yeni yöntemler geliştirilmektedir. Bu tez çalışmasında kullanıcılara hayatımızın vazgeçilmezi olan Kablosuz Ağları özelliklede Kablosuz Yerel Alan Ağları (WLAN) tanıtılmış, kablosuz yerel ağ standartları, avantaj ve dezavantajları anlatılmıştır. Kablosuz yerel ağlarının güvenlik risklerinden ve bu risklere karşı alına bilecek kişisel ve kurumsal yöntemlerden bahsedilmiştir. Ağ güvenliğinde kullanılan bazı yöntemlerin ne gibi zayıflıkları olduğu açıklanmıştır. Ayrıca uygulama kısmında anlatılan güvenlik yöntemleri temel alınarak, Huawei firmasının eNSP programında 5 katlı hayali bir ofis için yüksek güvenlikli kablosuz yerel alan ağı tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Wireless Networks, by providing easy setup, flexibility, mobility advantages, has been very common to be used nowadays . The number of users and usage areas of wireless networks have been increasing day by day as a result of standardization work going between producers, emerging technologies and increasing transfer speeds. While the wireless networks being common, they have also brought some security concerns along. Today, there are many methods for the security of wireless network and new methods are being developed every day. In this thesis work, Wireless Networks, which is indispensable in our lives, especially Wireless Local Area Networks (WLAN) have been introduced to users, and wireless local area network standards, advantages and disadvantages have been described. The security risks of wireless local area network and the personal and organizational methods can be taken against these risks are discussed. What kind of weaknesses that some methods used in network security have are explained in detail. Furthermore based on security methods described in the application part, high security wireless local area network for the fictitious 5 floors office in eNSP program of Huawei has been designed.