Bakıma muhtaç hastaların mobil cihazlar üzerinden takip edilmesi
Tracking of in need of care patient via mobile devices
  1. Tez No: 483763
  2. Yazar: DERYA KARABAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bilgisayar yazılım ve donanım alanlarındaki gelişmeler sayesinde cep telefonları ve tabletler artık hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline gelmiştir. Gerek günlük hayatımızda gerekse bankacılık, turizm ve eğitim gibi bir çok sektörde işleri daha da kolaylaştırmak amacı ile bu cihazları kullanmaktayız. Sağlık sektörü de bu anlamda gün geçtikçe üzerinde daha çok araştırma yapılan ve gelişime açık olan sektörlerden bir tanesidir. Özellikle yaşlı, engelli, ameliyatlı yada özel sağlık sorunlarından dolayı günlük yaşam aktivitelerini kendi başlarına tam anlamıyla gerçekleştiremeyen bakıma muhtaç hastalar için tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir çok çalışma gerçekleştirilmektedir. Evde sağlık hizmetleri, hem hastaların kendi evlerinde rahat bir ortamda sağlık kontrollerinin yapılabilmesi hem de hastanelerdeki yoğunluğun azaltılabilmesi anlamında önemli bir uygulamadır. Bu anlamda evde sağlık hizmetlerinin önemi de gün geçtikçe artmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı bakıma muhtaç hastaların doktorlarını beklemek zorunda kalmadan gerek kendi ihtiyaç duydukları zaman gerekse doktor isteklerine göre kendi ölçümlerini yapabilmeleri ve aynı zamanda doktorlarında hastalarını mobil olarak takip edebilmeleridir. En önemli özellik ise, bireysel olmasıdır. Örneğin tansiyon kişiden kişiye ve hastalıktan hastalığa değişen bir sağlık durumudur. Oluşturulan model ile doktor tarafından belirlenen, kişiye özel sınır değerler sisteme tanımlanır ve ölçüm bu değerler dışına çıktığı takdirde sistem tarafından doktora otomatik olarak bildirim şeklinde gönderilir. Ayrıca hastanın günlük ölçümlerini ya da geçmişe dair ölçümlerini hem hasta hem de doktor görüntüleyebilmekte ve her hangi bir durum karşısında hem hasta hem de doktor mesaj aracılığı ile iletişime geçebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Mobile phones and tablets have become an indispensable part of our lives because of advances in computer hardware and software. We use these devices in order to make it easier to work in many sectors like banking, tourism and education and besides our daily life. The health sector is also one of the sectors which is open the development. And research continues to be done day by day. Many studies are performed in our country as well as all over the world especially for elderly, handicapped, operated or in need of care patient which are unable to perform activities of daily living because of their special health problems. Home health services, it is important application for patients to make their health checks in a relaxed atmosphere in their home. Moreover it is important in order to reduce patient intensity in hospitals. For those reasons, the importance of home care services is increasing day by day. The aim of this thesis is to be able to be monitored by doctors of patients in need of care as mobile. So, patients will be able to make their own measurements and send it to their doctors. The most important feature is that individual. For example, blood pressure values are a medical condition that changes from person to person and according to the disease. Specific limit values which are determined by doctors are defined in our model system. If the measurement is out of these values are sent to the doctor by an automated notification system. In addition, the patient's daily measurements or earlier measurements can display both the patient and the doctor. Moreover, for any purpose both patient and doctor can contact through the message.