Development of space syntax theory on Iranian city_case study Yazd
Mekan dizini teorisinin geçmişten geleceğe İran-Yazd şehrinde irdelenmesi
  1. Tez No: 483762
  2. Yazar: VAHID HABIBI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BİLGE İŞİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Mevcut çalışma, modern görünüme sahip şehirlerin yarattığı sorunları çözmek adına geleneksel şehirciliğin sunabileceği kolaylıkları göstermek niyeti ile oluşturulmuştur. Şehir tasarımı ve mimarilerinden bir tanesi; geleneksel değerleri içerisinde barındıran yeni geleneksel imardır. Yeni şehirleşme, köykentler, taşıma odaklı imari yapıların tasarımı ve geleneksel imarın öğeleridirler. Bahsedilen eğilimler modern-yeni şehirleşmenin ve çarpık kentleşmenin getirdiği problemlerin çözümünde faydalı yöntemler sunmaktadır. Ortadoğu şehirleriyle paralellik gösteren İran'ın yeni şehirlerindeki yaşamı daha güzel ve sürdürülebilir kılmanın yollarından biri olarak İran geleneksel şehir dokusunun kullanımı üzerinde çalışılmıştır. Geleneksel şehircilik çalışmaları ve yeni kentsel sorunlar arasındaki bağlantı, İran şehir planlamaları ile ilgili kaynaklarda genellikle yeteri kadar değer görmez. Bu çalışma aynı zamanda şehir mimarisi ve toplu taşıma arasındaki bağ üzerine de odaklanmaktadır. Bu çalışmada genel olarak şu sorulara cevap bulunmaya çalışılmıştır: İran modern şehirlerinde görülen problemlerin çözümünde geleneksel şehir yapısında bulunan hangi özellikler kullanılabilir? Modern zamanın getirdiği bu problemlerin çözümünde geleneksel şehir özellikleri nasıl uygulanabilir? İlk sorunun cevabı geleneksel şehirler ve İran şehirlerinin özü hakkında kaynak taraması yapılarak elde edilebilir, buna ek olarak İran'ın Yazd şehri hakkında yapılan çalışmalar da dikkate değerdir. Şehirde olan çalışmalar ve değişiklikler, kaynak taraması, doğrudan gözlem ve mekan dizini çalışmaları ile değerlendirilmiştir. Geleneksel yapıya uygun mekanlar ve yeni imara uygun oluşturulan mekanlar arasındaki karşılaştırma da bu bölüm için önemlidir. Bu, tarihi şehirlerde sürdürülebilirlik ve erişilebilirlik arasındaki dengeyi görmemize yardımcı olmaktadır. Yoğunluk, entegrasyon, dağılım ve bağlantısallık bu çalışmada mekan dizini ile birlikte kullanılmıştır. İkinci soruya cevap olabilmesi adına çalışmadaki kentsel problemler ve İran geleneksel şehirciliğilinin karakteristik özellikleri ile ilgili bazı öneriler sunulmuştur. Kentsel problemler; çevre kirliliği, çarpık kentleşme, aşırı toprak tüketimi, toplu taşıma sorunu, mekan ve alan hissiyatı ve sosyal ilişkilerdir. Analiz sonuçları geleneksel İran şehir imarının, İran'ın merkezi, doğu ve güneyinde bulunan orta büyüklükteki diğer şehirlerde de kullanılabileceğini göstermektedir. İran şehirlerinde yaşamı daha kaliteli bir hale dönüştürebilmek için çalışmada anlatılan yöntemlere daha fazla odaklanmak gerekmektedir. Anahtar Kelime: şehir tasarımı, geleneksel imardır, modern-yeni şehirleşmenin, çarpık kentleşmenin, sürdürülebilir kılmanın, geleneksel şehircilik, görülen problemlerin, yazd, mekan dizini, geleneksel yapıya, erişilebilirlik
Özet (Çeviri)
The present study intended to indicate the feasible application of the traditional urbanism and uniquely urban form to solve some of the new urban problems. One of the urban design and architecture is Neo-Traditional Development, That have regard to the traditional values .New Urbanism, Urban Village, Transit- Oriented Development are most basic idea of NTD. The mentioned tendency lead to have usefulness for the modern urban problems and most solemn of urban sprawl. Part of the Middle Eastern urbanism as analogously the Iranian traditional urbanism can have benefit for boosting the quality of sustainability and life in the new cities. The connection between the traditional urbanism and study and new urban problems is frequently inattention in the literature related urban planning of Iran. That this study focuses on the research exerts is the interactions of urban form with environment and transportation. The question of mean research answers are: which specifications of the traditional Iranian urbanism could be benefit and used to solve some of the new urban problem of the country? And another question is how can the affective traditional city characteristics be exerts to solve and ease some of the modern problem? To reply the first question the previous literature about the considered historical cores of the Iranian cities and traditional cities. In addition new date is built by attention of case study cities in the Yazd center of Iran. The witnessing of the city is done by literature review, direct observation, and application of Space Syntax theory. Spatial comparison between the new developments and structures of the historical cores of the cities an important section of this part. It is aim to indicate how there is little equilibrium between sustainability and accessibility in the historical cities. Depth, Integration, cone, connectivity are of the Space Syntax indexes that are used in this study.To reply the second question, some public strategies are offered by descriptive attention to formulated characteristics of the traditional Iranian urbanism and seven urban problems of the study. The seven urban problems are environmental pollutions, urban sprawl, land consumption, public transport, and unsustainable transportation, sense of place and community and social relationships. Analysis results of the traditional city of Iran can also be suggested for the medium-sized cities of the center, east, south and west of Iran. It is recommended to focus more on these strategies to build better quality of life in the Iranian cities. Keyword : Neo-Traditional Development, New Urbanism, Iranian traditional Urbanism, Sustainability, Urban problems, Yazd, Space Syntax theory, Spatial comparison.