Hatay'ın Meydan Köyü Macroheterocera türlerinin tespiti üzerine faunistik bir çalışma (Lepidoptera)
A faunistic study on the determination of Macroheterocera species of Meydan Village Hatay province (Lepidoptera)
  1. Tez No: 483807
  2. Yazar: OBEN SERTEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHABBET KEMAL KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde, Hatay ilinde Meydan Köyü ve çevresinin Macroheterocera faunası araştırılmıştır. Çalışmada, 2015 yılı yaz ve sonbahar aylarında toplanan Arctiidae, Ctenuchidae, Drepanidae, Geometridae, Lasiocampidae, Lymantriidae, Noctuidae, Notodontidae, Saturniidae ve Sphingidae familyalarından 438 örnek incelenmiş, 102 cinse ait 125 tür tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Hatay ili için 31, Samandağ için 25 tür yeni kayıt olarak faunaya ilave olmuştur. Araştırma alanında tespit edilen türlerin hemen hepsi Meydan Köyü ve çevresi için ilk defa kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the fauna of Macroheterocera of Meydan village and its environment in Hatay Province is investigated. Totally 438 specimens, collected during summer and autumn seasons of the year 2015, belonging to 102 genera and 125 species in the families Arctiidae, Ctenuchidae, Drepanidae, Geometridae, Lasiocampidae, Lymantriidae, Noctuidae, Notodontidae, Saturniidae ve Sphingidae. As a result of this, 31 species are recorded here as new to the fauna of Hatay Province, while 25 species new to the fauna of Samandağ district. All the species are new to Meydan village and its vicinity.