Küçük Nemrut dağı (Tatvan/Bitlis)'nın herpetofaunası
The herpetofauna of small Nemrut mountain (Tatvan/Bitlis)
  1. Tez No: 483806
  2. Yazar: EMRE BULUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEMİR ADIZEL, DOÇ. DR. MEHMET ZÜLFÜ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Küçük Nemrut Dağı, Bitlis ilinin Tatvan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Sönmüş bir volkan olan bu dağ birçok ekosistem içermektedir. Bu çalışma ile Küçük Nemrut Dağı'na ait çift yaşar ve sürüngen türleri belirlenmeye çalışıldı. Çalışma Mayıs 2014- Eylül 2017 tarihleri arasında yürütüldü. Çalışma neticesinde incelenen örneklerin biyolojik ve ekolojik özelliklerinin yanında morfolojik karakterleri ve çalışma sahasındaki yayılışına ait veriler araziden derlendi. Çalışma sonucunda 3 çift yaşar ve 12 sürüngen türü tespit edildi. IUCN kriterlerine göre 1 tür Hassas (VU), 10 tür En az endişe verici (LC) statüsünde yer almaktadır. 3 tür değerlendirilmemiş (NE) ve 1 tür hakkında yeterince bilgi yok (DD). BERN kriterlerine göre 10 tür Ek III listesinde yer alırken, 5 tür ise Ek II listesinde yer almaktadır. Tespit edilen türlerin hiç biri MAKK listesinde yer almamaktadır.
Özet (Çeviri)
Mount Small Nemrut is located within the borders of the Tatvan district of Bitlis Provice. This mountain, which is an extinct volcano, contains many ecosystems. With this study, it was tried to determine the amphibia and reptile species belonging to Küçük Nemrut Mountain. The study was conducted between May 2014 and September 2017. In addition to the biological and ecological characteristics of the samples examined in this study, the morphological characteristics and the data on the spread of the study area were collected from the field. As a result of the study, 3 pairs of amphibia and 12 reptile species were detected. According to IUCN criteria, 1 species is VU and 10 species are LC status. 3 species not evaluated (NE) and there is not enough information about 1 species (DD). 10 species are listed in Annex III according to BERN criteria, while 5 species are listed in Annex II. None of the detected species are on the MAKK list.