Üst gastrointestinal sistem şikayeti olan hastalarda aile içi helicobacter pylori bulunma sıklığının retrospektif olarak üre nefes testi,clo testi veya patolojik tanı ile gösterilmesi
Showing the frequency of helicobacter pylori transmission among family members having upper gastrointestinal symptoms by using ure breath test,clo test and pathology retrospectively
- Tez No: 483811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ERGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışmamız Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Kliniğinde yapılmıştır.1.10.2014 ile 1.10.2016 tarihleri arasında Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği'ne dispepsi, reflü veya dismotilite şikayetlerinden biri veya birkaçı ile başvurup, endoskopi yapılarak Helicobacter Pylori saptanan 60 hasta çalışmaya alındı. Bu hastaların aynı evde yaşayan ve C13 üre nefes testi veya endoskopik işlem yapılarak Helicobacter Pylori enfeksiyonu olup olmadığı araştırılmış 1. dereceden yakınlarına (eş, çocuk) bakıldı. Aile içi Helicobacter Pylori geçiş sıklığı araştırıldı Hasta eşlerinin 44 (%74,58)'ünde, çocuklarının(ailelerin bir çocuğunda) 26 (%55,32)'sında ve ikinci çocuklarının (iki çocuklu ailelerin) 9 (%45)'unda üre nefes testi pozitif bulunmuştur Bu tespitte özellikle eşlerde %74,58'lik oran dikkat çekmiştir. Sonuç olarak çalışmamız HP'nin aile içi geçişi olduğunu göstermektedir. Çalışmamızın, HP'nin özelliklerinin ortaya konduğu genetik analizinin yapılarak desteklenmesi gerektiği kanaatindeyiz
Özet (Çeviri)
Our research was done at gastroenterology clinic of yeditepe university hospital. 60 patients were selected who had one or more sypmtoms as dyspepsy,reflux or dysmotility was performed upper gastrointestinal system endoscopy resulted positive helicobacter pylori between 1.10.2014-1.10.2016.Members living with these patients at the same house were researched according the their Helicobacter Pylori positivity by using the c-13 ure breath test or upper gastrointestinal system endoscopy Our research was resulted as frequency of transmission between parents 44 (%74.58),to one kid 26 (%55.32),to second kid 9 (%45)(families with two kids). These results support helicobacter pylori transmission among family members.Our opinion is that this research should be supported by genetic analayses.