Modelling and characterization of a solenoid as a proportional actuator
Solenoidin oransal eyleyici olarak modellenmesi ve karakterizastonu
- Tez No: 483812
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZİH TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Basit elektromanyetik eyleyici olan solenoidler elektrik enerjisini mekanik enerjiye çevirirler. Valf olarak kullanımı gibi geniş bir yelpazede mühendislik uygulamalarına hizmet etmektedirler. Genellikle açık-kapalı(on-off) modunda lineer olmayan bir hareketle çalışırlar. Bu çıkış olarak verilen solenoid hareketi pistonun konumuna aşırı derecede bağlıdır. Solenoidin pozisyon kontrollü eyleyici olarak kullanılması üzerine son zamanlarda çalışmalar yapılmıştır. Bu yüzden solenoidin bu modda kullanılması için hassas modellenmesi gerekmektedir. Bu tezdeki çalışma çerçevesinde piyasada bulunan bir solenoid modellenecek ve deneysel olarak karakterize edilmiştir. Modelleme çalışmaları içersinde korunum denklemleri ve sonlu eleman analizi bulunmaktadır. Solenoid karakterizasyonu için bir deney duzeneği tasarlanmıs¸ ve uretilmiştir. Karakterizasyon çalışmaları içersinde solenoidin çeşitli salınımlarda çeşitli yüklere karşı sürülmüştür. Pistonun deplasmanı ile yay ve sabit yüklere karşı uyguladığı kuvvet ölçülmüştür. Tezin amacı modellemin deneysel sonuçlarla doğrulanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Solenoids are simple electromagnetic actuators, which convert electrical energy to mechanical energy. They can be used in variety of engineering applications such as in valves. They usually operate at on-off mode and it is a nonlinear motion, i.e. the output mechanical motion highly depends on the plunger position. However several attempts have been made recently to operate solenoids as a position-controlled actuator. Therefore accurate modelling of solenoids is essential, in order to use them in position-controlled mode. The objective of this study is to build an accurate solenoid model and to validate the model by experiments. In this thesis, an off-the-shelf solenoid is modelled. Modelling includes employing governing equations and finite element analysis. An experimental setup for characterization of a solenoids is designed and manufactured. Characterization includes driving the solenoids at different excitation and loading conditions. The displacement of the plunger and the force applied by the plunger to constant and spring type loads are measured. In addition, the frequency response of the solenoid under AC voltage with bias is obtained experimentally. As a result; the built solenoid model is validated with the experimental results, and the characterization of the solenoid as a proportional actuator has been realized.