Fosil polen analizleri ışığında Tuzla Gölü çevresinin geç holosen paleovejetasyonu
Fossil pollen analysis in the light of the Tuzla Lake environment late holocene paleovegetation
  1. Tez No: 483832
  2. Yazar: TÜRKAN MEMİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN ŞENKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, Orta Anadolu'da Kapadokya Yöresi'nin kuzeydoğusunda (Kayseri-Palas Ovası) yer alan Tuzla Gölü'nde yapılmıştır. Çalışmanın temel amacı, Tuzla Gölü çevresinin Geç Holosen dönemi paleovejetasyon değişimini ve bu değişimler üzerinde etkili olan faktörleri belirlemektir. Belirtilen amaca, Tuzla Gölü tabanından Livingstone sondaj aleti yardımıyla alınan 337 cm uzunluğundaki sediman karotları üzerinde yapılan fosil polen analizleri ile ulaşılmıştır. Sediman karotları üzerinde yapılan radyokarbon tarihlendirilmesi ile günümüzden ~5080± 30 yıl öncesine ulaşılmıştır. Fosil polen analiz sonuçları, Tilia 2.0.41 programı kullanılarak polen diyagramları haline getirilmiştir. Bu çalışma sonucunda elde edilen veriler, bölge genelinde günümüzden ~5158 (~M.Ö. 3143 - ~M.S. 1932) yıl öncesinin paleovejetasyon değişimini ortaya koymuştur. Elde edilen fosil polen diyagramında beş ana zon belirlenmiştir. Belirlenen bu zonlar arasında toplam AP oranı % 73 ile % 45 arasında değişim gösterirken, NAP oranı % 54 ile % 27 arasında değişim göstermiştir. Bu değişimlerin nedeni antropojenik etki ve iklimsel olaylar olarak görülmüştür. Bu çalışmanın sonuçları; Kapadokya Yöresi'nde gerçekleştirilen önceki çalışmaların (Nar Gölü, Tuzla Gölü, Seyfe Gölü ve Eski Acıgöl) sonuçları ile karşılaştırılarak, bölgenin tarihsel süreç içerisinde vejetasyon yapısı ile ilişkili olarak ortamsal değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Tuzla Lake, located on the north-east of the Cappadocia Region in Central Anatolia (Kayseri-Palas Plain). The main purpose of the study is to determine the paleovegetation change of the Late Holocene period around Tuzla Lake and the factors effecting these changes. The stated aim was achieved by fossil pollen analysis on sedimentary cores 337 cm long taken from the base of Tuzla Lake with the help of Livingstone drilling equipment. With the radiocarbon dating made on the Sediman cores, it is reached to ~5080 ± 30 years ago today. Fossil pollen analysis results were converted to pollen diagrams using the Tilia 2.0.41 program The data obtained as a result of this study revealed the change of paleovegetation in the region in general from ~5158 (~ 3143 BC - ~ 1932 BC) years ago. It is important in terms of Anatolian history throughout the region. In the obtained fossil pollen diagram five main zones were identified. The NAP rate varied between % 54 and % 27, while the total AP rate varied between % 73 and % 45 among the identified zones. The cause of these changes is seen as anthropogenic effect and climatic events. The results of this study; comparing the results of previous studies (Nar Lake, Tuzla Lake, Seyfe Lake and Eski Acıgöl) carried out in the Cappadocia Region, environmental assessment was made in relation to the vegetation structure in the historical process of the region.