Akut bronşiyolitli hastalarda nazal yüksek akışlı oksijen tedavisi ile difüzörlü maske ile oksijen tedavisinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of nasal high flow oxygen therapy and diffuser mask oxygen therapy im acute bronchiolitis
  1. Tez No: 483868
  2. Yazar: EMRAH ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: UZMAN AYŞE BETÜL ERGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Akut bronşiyolit tedavisinde nasal yüksek akışlı oksijen tedavisi ile difüzörlü maske oksijen tedavisinin karşılaştırılması Giriş ve amaç: Bu çalışmada orta ve ağır bronşiyolit tanısı alan 24 ayın altındaki hastalarda difüzörlü maske ile oksijen tedavisi ile nazal yüksek akışlı oksijen tedavisinin (HFNC) etkinliğinin karşılaştırılması planlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif, randomize kontrollü ve tek merkezli çalışma olarak tasarlandı. Yaşları 1-24 ay arasında olan, tanımlama kriterlerine göre orta ve ağır derecede akut bronşiyolit tanısı alan, oksijen ihtiyacı nedeniyle yoğun bakıma yatırılan 50 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar uygulanan oksijen tedavisi yöntemine göre maske grubu ve HFNC grubu olmak üzere iki farklı gruba randomize edildi. Maske grubuna randomize olan hastalara difüzörlü oksijen maskesi (OxyMask,Southmedic Inc. Barrie, ON, Canada) ile oksijen satürasyon değerini %94'ün üzerinde tutacak şekilde 8-15 L/dk arasında oksijen tedavisi verildi. HFNC ile oksijen tedavisi grubuna randomize olan hastalara, Vapotherm Precision Flow (Vapotherm, Inc. Stevensonville, MD) cihazı ile 1 L/kg/dk nazal yüksek akışlı oksijen tedavisi verildi. Gruplar arasında tedavi başarısızlığı, oksijen tedavi süresi, yoğun bakımda yatış süresi, klinik ve laboratuvar bulguları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark olup olmadığı belirlendi. İstatistiksel analiz için IBM SPSS for Windows ver. 21.0 (IBM Corp., Armonk, NY) programı kullanıldı. Bulgular:Gruplar arasında demografik veriler ve tedavi başlangıcındaki klinik ve laboratuvar bulgular açısından istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Comparison of nasal high flow oxygen therapy and diffuser mask oxygen therapy in acute bronchiolitis Introduction: In this study, it was planned to compare the efficacy of high flow nasal cannula (HFNC) to oxygen therapy with a diffuser mask in patients under 24 months of age who were diagnosed with moderate and severe bronchiolitis Materials and Methods: The study was designed as a prospective, randomized controlled, single center study. Fifty patients aged between 1 and 24 months, who were diagnosed with moderate to severe acute bronchiolitis according to the identification criteria and who admitted into the intensive care unıt due to need for oxygen, were included in the study. Patients were randomized into two groups, the mask group and the HFNC group according to the applied oxygen therapy method. Oxygen therapy was given to the mask group with a diffuser oxygen mask (Oxymask Southmedic Inc. Barrie, ON, Canada) to keep the oxygen saturation value above 94% and 8-15 L/min. Patients in the oxygen therapy group with HFNC received 1 L/kg/min nasal high-flow oxygen therapy with Vapotherm Precision Flow (Vapotherm, Inc. Stevensonville, MD). There was a statistically significant difference between the groups in terms of treatment failure, duration of oxygen therapy, length of intensive care stay, clinical and laboratory findings. IBM SPSS for Windows for statistical analysis. 21.0 program was used. Results: There was no statistically significant difference between groups in terms of clinical and laboratory findings at the beginning of treatment (p> 0.05).