30 hafta ve altındaki solunum sıkıntısı olan preterm yenidoğanlarda kafein kullanımının surfaktan sentezi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of caffeine usage on surfactant synthesis in premature newborns with breathing troubles of 30 weeks and older
  1. Tez No: 483870
  2. Yazar: NİLÜFER OKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE SUNA OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Giriş: Pretermlerde kafein sık kullanılan bir ilaçtır. Kafein kullanımı ile solunum desteği süresinin kısaldığı, kronik akciğer hastalığı oranında azalma olduğu gösterilmiştir. Bu etkiler kafeinin solunum merkezi yada surfaktan sentezi üzerindeki etkilerindeki etkilerinden kaynaklanabilir. Bununla ilgili klinik çalışma bulunmamaktadır. Amaç: Kafein tedavisine başlama zamanının preterm bebeklerde endojen surfaktan sentezi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Metot: Prospektif randomize kontrollü bir çalışma olarak , Mart 2015 ile Kasım 2016 arasında yenidoğan yoğun bakım ünitesine solununm sıkıntısı nedeniyle kabul edilen gestasyon yaşı ≤30 olan preterm bebekler çalışmaya dahil edildi. Spontan solunumu olan , nCPAP'ta izlenen ve antenatal steroid dozları tamamlanan bebekler kafein zamanına göre erken kafein grubu ( postnatal ilk 6 saatte kafein başlananlar) ve geç kafein grubu (postnatal 48. saatte kafein başlananlar) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Çalışmaya alınan hastalardan postnatal ilk 6 saat (LCS₁) ve 48. Saatte (LCS₂) trakeal aspirat örneği alındı. Alınan örnekler kimyasal işlemlerden sonra, hücre sayım cihazı ile lamellar cisim sayısı (LCS) ölçüldü. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 153 hastadan erken kafein grubuna 64, geç kafein grubuna 89 hasta alındı. Her iki gruptaki hastaların doğum ağırlıkları sırasıyla 1057±156 g ve 1035±212 g, gestasyon yaşları 28.3±1.8 ve 28.4±1,6 hafta olup gruplar arasında fark yoktu (sırasıyla p; 0.48 ve 0.71). Erken kafein grubunda LCS₁ 11000 (1000-71000)/µL ve LCS₂ 36000 (4000-240000)/µL. Geç kafein grubunda ise LCS₁ 15000 (2000-80000)/µL ve LCS₂ 38000 (6000-224000)/µL. Gruplar arasında LCS açısından fark saptanmadı (sırasıyla p; 0.93 ve 0.406). Her iki grupta LCS₂ değerleri, LCS₁ 'den yüksekti (p;
Özet (Çeviri)
Introduction: Caffeine is a common drug used in preterm infants. Its usage has been shown to reduce the duration of respiratory support and the rate of chronic lung disease in this population. This may be due to caffeine's effects on stimulation of respiratory center and/or surfactant synthesis. However there is no clinical study related to caffeine's mechanism of action on surfactant synthesis. Objective: We aimed to investigate the effects of caffeine onset time on endogenous surfactant synthesis in preterminfants. Methods: Randomized controlled prospective study, between March 2015 and November 2016 enrolling preterm infants