Demir eksikliği anemisi olan hastalarda demir replasmanının serum irisin düzeyi üzerine etkisi
The effect of iron replacement treatment on plasma irisin levels in the patients with iron deficiancy anemia
- Tez No: 483871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hematoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Hematology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Eritrositlerde yer alan hemoglobin yapısında demir bulunmaktadır.Vücuttaki demir depoları tükendiğinde demir eksikliği anemisi(DEA) gelişir.Demir eksikliği anemisi olan hastalara etyoloji araştırılmakla birlikte oral veya intravenöz demir replasmanı yapılmalıdır. İrisin, egzersiz ile PPAR-γ ko-aktivatörünün uyarılması sonucu oluşan, beyazyağ dokusunun kahverengi yağ dokusuna dönüşümünü sağlayarak enerji metabolizmasını regüle eden bir proteindir. Bu çalışmada demir eksikliği anemisi olan hastalara demir tedavisinin irisin ile ilişkisi ve metabolik parametreler üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. SONUÇ:Demir eksikliği anemisi olan hastalarda demir tedavisi ile hastalardaki BMI'nın,yağ oranının ve yağ kitlesinin artmasını iştahın artmasıyla ve genel iyilik haliyle açıklamaktayız.Aynı zamanda artan egzersiz kapasitesindeki yükselmenin de irisin düzeyini arttırdığını ve demirin bazal metabolizma hızını arttırmadaki yolaklarından birisinin de irisin aracılığıyla olabileceğini düşünmekteyiz.Ancak demir tedavisi ile irisin ve metabolik parametrelerin daha detaylı incelenmesi amaçlı daha kapsamlı çalışmalara da ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Hemoglobin located in eritrocites contain iron. When iron stores in the body are depleted, iron-deficiency anemia (IDA) develops. In the cases of patients with iron-deficiency anemia, etiology research and oral or intravenous iron replacement should be done. Irisin, a protein that is the resulting from the stimultion of PPAR-γ co-activator by exercise, regulates energy metabolism by turning white adipose tissue into brown adipose tissue. In this study, focusing on the patients with IDA, the relation between iron treatment and irisin and its effects on metabolic parameters are researched. CONCLUSION:With iron treatment; BMI, fat ratio and fat mass increasement of patients with IDA are explained by increased appetite and general well-being. Alongside this, it is thought that increasing exercise capacity also increases irisin level and one of the pathways of increasing basal metabolism speed of iron may be through irisin. However, it can be said that more comprehensive researches should be made in order to examine iron treatment, irisin and metabolic parameters.