Histerektomide preoperatif solunum, yatak içi egzersiz ve mobilizasyon eğitiminin postoperatif ağrı ve mobilizasyon düzeyine etkisinin belirlenmesi
Determination of preoperative respiratory, bed exercise and mobilization training effects on postoperative pain and mobilization level
- Tez No: 483872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN GÜVENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Histerektomide Preoperatif Solunum, Yatak İçi Egzersiz ve Mobilizasyon Eğitiminin Postoperatif Ağrı ve Mobilizasyon Düzeyine Etkisinin Belirlenmesi, SBÜ Sağlık Bilimleri, Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Programı, Doktora Tezi, Ankara, 2017 Bu araştırma, histerektomi operasyonu yapılacak kadınlara öz-yeterlilik düzeylerinin belirlenmesi, preoperatif solunum, yatak içi egzersiz ve mobilizasyon eğitimlerinin postoperatif mobilize olma ve ağrı durumları üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla yapılmış, prospektif, randomize kontrollü bir araştırmadır. Örneklemi, Eylül 2015- Kasım 2016 tarihleri arasında histerektomi ameliyatı olan çalışma grubunda 35, kontrol grubunda 35 kadın oluşturmuştur. Çalışma grubundaki kadınlara ameliyat öncesi solunum, yatak içi egzersizler ve mobilizasyon hakkında bilgi vermek amacıyla eğitim ve danışmanlık verilmiştir. Bu doğrultuda çalışma grubundaki kadınlara solunum, yatak içi egzersizleri ve mobilizasyonun yöntemleri gösterilmiş ve hastalardan yapmaları istenmiştir. Her iki grup, ameliyat günü, postoperative 1. ve 2. gün olmak üzere üç kez değerlendirilmiştir. kontrol grubundaki kadınlar standart bakım almışlardır. Randomizasyon ile belirlenen çalışma ve kontrol grubundaki kadınlar arasında sosyodemografik, obstetrik ve ameliyat türü açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Çalışmamızda kontrol grubu hastalarının ameliyat günü ve postoperative 2. gün ağrı düzeyleri ortalaması, çalışma grubu hastalarına göre daha yüksektir. Çalışma ve kontrol grubu hastaları arasında ağrı düzeyi puan ortalamaları bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0,05). Çalışmamızda kontrol ve çalışma grubundaki kadınlar arasında ameliyat günü, postoperatif 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Determination of preoperative respiratory, bed exercise and Mobilization Training effects on Postoperative Pain and Mobilization level, SBU Health Sciences, Obstetrics and Gynecology Nursing Program, PhD Thesis, Ankara, 2017. This research is a prospective, randomized controlled trial to determine the selfefficacy levels of women who will undergo hysterectomy operation, to evaluate the effects of pre-operative breathing, in-bed training and mobilization trainings on postoperative mobilization and painful conditions. The study consisted of 35 women in the study group and 35 women in the control group who had hysterectomy surgery between September 2015 and November 2016.Women in the study group were given training and counseling to give information about pre-operative breathing, inbed exercises and mobilization. In this respect, women in the study group were shown to have respiratory, in-bed exercises and mobilization methods and they were asked to do it.Both groups were evaluated three times on the day of surgery, postoperative 1st and 2nd day. Women in the control group received standard care. There was no statistically significant difference in terms of sociodemographic, obstetric and operative types among the women in the study and control groups determined by randomization. In our study, the average of the patients on the day of surgery and the postoperative 2nd day pain level were higher than the patients in the study group. There was a statistically significant difference between the patients in the study and control groups in terms of the average score of pain level (p 0,05).